10 pomysłów na prezenty dla dzieci, które uczą i bawią

10 pomysłów na prezenty dla dzieci, które uczą i bawią
13 stycznia 2022 ·9 min czytania

Urodziny, gwiazdka czy dzień dziecka to tylko niektóre okazje, aby podarować coś najmłodszym. Warto dobrze przemyśleć wybór prezentu dla dziecka i dopasować go do wieku szkraba. Jeżeli chcesz wręczyć uniwersalny prezent, zastanów się nad zabawką edukacyjną. Zobacz nasze propozycje, które zagwarantują nie tylko wyśmienitą zabawę, ale także będą wspierały rozwój Twojego malucha.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze prezentów dla dzieci?
 • Jak dobrać prezent do wieku dziecka?
 • Na czym polega nauka przez zabawę?
 • Co kupić na prezent dla dziecka?

Przeczytaj też: Czy kieszonkowe dla dziecka to dobry pomysł?

Prezenty dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Wybierając prezenty dla dzieci, należy wziąć pod uwagę ich bezpieczeństwo. Wiele niemowląt i maluchów bierze zabawki do buzi, dlatego musisz zadbać, aby były one wykonane z materiałów, które nie spowodują reakcji uczuleniowej, zatrucia bądź zadławienia drobnymi elementami. Na zabawkach, książkach, grach czy puzzlach umieszczona jest naklejka z informacją o wieku, jaki powinno mieć dziecko, aby mogło bezpiecznie się bawić daną zabawką.

Prezent dla dziecka powinien się wyróżniać również funkcją edukacyjną, która wpłynie na rozwój poznawczy, emocjonalny czy motoryczny szkraba. W zależności od tego, czy chcesz kupić prezent dla noworodka, prezent edukacyjny dla rocznego dziecka czy dla starszaka, pomyśl o tym, czy zabawka na pewno posłuży do nauki lub doświadczania nowych rzeczy poprzez zabawę. Jeśli tak, z pewnością zakupiona rzecz będzie strzałem w dziesiątkę!

Prezenty dla dzieci w różnym wieku – o czym pamiętać?

Pomysłów na prezenty dla dzieci jest wiele, ale trzeba wiedzieć, że nie każda zabawka będzie odpowiednia dla wszystkich maluchów. Klocki, które ucieszą siedmiolatka, nie są wskazane dla rocznego dziecka, ponieważ mogłoby ono połknąć niewielki przedmiot. Oprócz tego także poziom trudności zabawy może okazać się roczniaka zbyt wysoki. Ta zasada działa też w drugą stronę. Z pewnością pięciolatek nie będzie zadowolony z prezentu, kiedy otrzyma na urodziny książeczkę kontrastową dla niemowląt. Wiek odgrywa więc dużą rolę podczas wyboru prezentów dla dzieci na różne okazje. Decyduje bowiem o bezpieczeństwie, zainteresowaniach i doświadczeniach poznawczych najmłodszych.

Pomysł na prezent dla dzieci w różnym wieku

Przeczytaj też: Karta Dużej Rodziny – przywileje i korzyści

Edukacyjne zabawki dla dzieci, czyli na czym polega nauka przez zabawę?

Już od najmłodszych lat warto wykorzystywać naturalną, dziecięcą skłonność do zabawy, aby pobudzać w maluchu abstrakcyjne myślenie i tworzyć mu przestrzeń do samodzielnego rozwiązywania problemów. Edukacyjne zabawki dla dzieci, które chcesz dać w prezencie, powinny być bezpieczne i dostosowane do wieku najmłodszych.

Pamiętaj, że nauka przez zabawę opiera się na doświadczeniu. Dziecko na początku przyjmuje wiedzę o świecie za pomocą zmysłów i sprawdza na sobie różne rozwiązania, a zabawki mają mu w tym pomóc. W nauce przez zabawę należy też pilnować, aby dostarczyć dziecku odpowiednią ilość bodźców. Kupując zabawkę edukacyjną na prezent, warto zapytać rodziców dziecka, co dokładnie wybrać, żeby maluch miał dostęp do różnorodnych narzędzi oraz nie znudził się zbyt szybko nowym przedmiotem.

Ramka: Prezenty edukacyjne dla dzieci – nauka przez zabawę

Przeczytaj też: Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?

Prezenty dla dzieci – 10 pomysłów

Prezenty dla dzieci powinny być dla nich atrakcyjne, angażujące do zabawy, ale również wspomagające ich rozwój intelektualny, ruchowy czy emocjonalny. Poniżej znajdziesz listę prezentów przeznaczonych dla maluchów w różnym wieku, które mają także funkcję edukacyjną.

 1. Konto osobiste lub oszczędnościowe dla dzieci

Prezent dla dziecka wcale nie musi być zabawką. Otwarcie rachunku bankowego lub konta oszczędnościowego dla dziecka to zabezpieczenie finansowe na przyszłość. Wręczając dziecku taki prezent, powinno się ustalić zasady korzystania ze środków zgromadzonych na rachunku. W ten sposób dzieci otrzymają również lekcję zarządzania finansami, ponieważ samodzielnie będą mogły decydować o tym, kiedy i na jaki cel przeznaczą swoje pieniądze. Konto bankowe to dobry pomysł na prezent urodzinowy. Niestety nie jest to opcja odpowiednia dla każdego dziecka, ponieważ prawo umożliwia założenie konta osobom, które ukończyły 13 lat.

 1. Czytnik książek – prezent dla dzieci na wiele okazji

Zalet, które płyną z czytania książek, można wymienić wiele i z tego powodu są one idealnym pomysłem na prezent. Jednak niektóre dzieci nie są zachwycone, gdy otrzymają papierową książkę i szybko odkładają ją na bok. Dlatego warto rozważyć zakup czytnika e-booków, który może okazać się atrakcyjną alternatywą dla klasycznych lektur. Gadżety elektroniczne zazwyczaj angażują dzieci, dzięki licznym funkcjom czy dotykowym wyświetlaczom, dlatego mogą przekonać je do rozpoczęcia przygody z czytaniem.

Przeczytaj też: Finanse dla dzieci: jak uczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

 1. Książeczka sensoryczna – prezent dla najmłodszych

Prezent dla niemowlęcia czy rocznego dziecka wcale nie musi ograniczać się do grzechotki czy gryzaka. Ciekawym rozwiązaniem dla najmłodszych dzieci są książeczki sensoryczne, które oddziałują na zmysły. Najprostsze i odpowiednie dla noworodka są książeczki kontrastowe z czarno-białymi kształtami. Wspomagają one zdolność widzenia oraz ułatwiają późniejsze rozpoznawanie figur. Dzieciom, które potrafią już chwytać, można podarować książeczki sensoryczne wykonane z szeleszczących, grzechoczących materiałów z elementami do przekładania bądź łapania za nie.

 1. Puzzle lub klocki

Puzzle i klocki to prezenty dla dzieci w każdym wieku, a nawet dla dorosłych. Można dopasować ich wielkość oraz ilość elementów do umiejętności i zainteresowań dziecka. Układanie puzzli lub tworzenie niepowtarzalnych konstrukcji uczy logicznego myślenia, postrzegania i szybkiej reakcji na napotkany problem, a także opanowania i cierpliwości.

 1. Gra memory jako trening pamięci

Gra w memo wymaga od uczestników sporego skupienia. Taki prezent dla dzieci zjednoczy całą rodzinę na kilkugodzinne rozgrywki. Memory to gra pamięciowa, która ma proste zasady, dlatego nada się nawet dla trzylatka. Odkrywanie kafelków i dobieranie ich w pary pozwala identyfikować podobieństwa i różnice, natomiast zapamiętywanie położenia konkretnych obrazków ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową. Memo to wyśmienita zabawa dla całej rodziny, która edukuje na wielu płaszczyznach.

Przeczytaj też: Opaska płatnicza dla dziecka – co to jest i jak z niej korzystać?

 1. Gry planszowe – prezent edukacyjny dla dzieci

Na rynku jest także spory wybór gier planszowych dla dzieci, które mogą okazać się doskonałym prezentem na szczególną okazję. Planszówki rozwijają różne umiejętności. Pomagają m.in. zrozumieć zasady rywalizacji, wpływają na zdolność liczenia czy uczą logicznego i abstrakcyjnego myślenia.

Prezent dla dzieci – gra planszowa

 1. Zestaw do wykonywania prac artystycznych

Często na prezent dla dziecka dorośli wybierają zestaw z akcesoriami do malowania farbami, który umożliwia rozwój kompetencji twórczych i ćwiczy motorykę. Pamiętaj, żeby przed zakupem sprawdzić, czy farby, mazaki albo plastelina nie zawierają w składzie szkodliwych substancji, które mogą podrażnić wrażliwą skórę dziecka.

 1. Słownik obrazowy lub encyklopedia dla dzieci

Książki te spiszą się idealnie na prezent dla dzieci w wieku szkolnym. Słowniki i encyklopedie pomagają bowiem poszerzyć podstawową wiedzę o świecie i nazywać elementy otaczającej rzeczywistości. Taki podarunek posłuży dziecku przez wiele lat.

Przeczytaj też: Karta płatnicza dla dziecka – tak czy nie?

 1. Lalka nie tylko dla dziewczynek

Wbrew pozorom nawet lalka może być edukacyjnym prezentem dla dziecka. Plastikowe bobasy do złudzenia przypominają prawdziwe noworodki i doskonale sprawdzą się podczas kształtowania inteligencji emocjonalnej dziecka. Taką lalką mogą bawić się zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, a w trakcie zabawy w dom maluch uczy się opieki i troski o innych, empatii, a także odpowiedzialności.

 1. Samochód nie tyko dla chłopców

Podobnie jak w przypadku lalki samochód to zabawka uniwersalna, czyli przeznaczona dla chłopców i dziewczynek. Podczas zabawy autkami można nauczyć dziecko zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drodze, a nawet budowy pojazdu. To również przestrzeń do rozmów o niezależności.

Przeczytaj też: Jak zachęcić rodzinę do oszczędzania?