5 powodów, dla których warto brać paragon

5 powodów, dla których warto brać paragon
10 sierpnia 2021 ·7 min czytania

Regularnie kupujesz w sklepach stacjonarnych albo przez internet? Pamiętaj, aby poprosić sprzedającego o paragon fiskalny! Jak wygląda prawidłowo wystawiony dokument potwierdzający Twoje zakupy i dlaczego zawsze warto zabierać go do domu? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj korzyści płynące z zachowania paragonu.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Paragon fiskalny – co to jest?
  • W jaki sposób paragon fiskalny pomaga w złożeniu reklamacji?
  • Dlaczego potwierdzenie zakupu wpływa na uczciwą konkurencję?
  • Wystawianie paragonów a wpływy do budżetu państwa – o co w tym chodzi?
  • Jak możesz wykorzystać paragon przy kasie w sklepie?
  • Paragon a planowanie domowego budżetu – jak robić to dobrze?

Przeczytaj też: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?

Paragon fiskalny w praktyce, czyli co to dokładnie jest?

Gdy kupujesz artykuły spożywcze w sklepie, idziesz do fryzjera, restauracji albo naprawiasz auto u mechanika, przedsiębiorca, który realizuje daną usługę, ma obowiązek wystawienia paragonu. Jest on dokumentem potwierdzającym Waszą transakcję. Warto zawsze sprawdzić, czy wydruk, który otrzymujesz, to na pewno paragon fiskalny. Po czym go rozpoznać? To naprawdę proste!

Pamiętaj, że paragonem fiskalnym nie jest np. rachunek kelnerski, który ma inne przeznaczenie i służy jedynie do rozliczenia między pracownikiem restauracji a jej właścicielem. Dodatkowo wydruk potwierdzenia zapłaty przy użyciu karty płatniczej lub kredytowej nie zastępuje paragonu fiskalnego. Jeśli poprosisz o wystawienie paragonu, a pracownik punktu usługowego albo sam przedsiębiorca Ci odmówi, możesz zgłosić to bezpośrednio do urzędu skarbowego, pod bezpłatnym numerem 800 060 000 lub na adres e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl. Więcej informacji o paragonie fiskalnym znajdziesz na stronie www.wezparagon.gov.pl.

Paragon fiskalny w formie elektronicznej

Przeczytaj też: Dlaczego terminal odrzuca transakcję kartą i co zrobić w tej sytuacji?

Dlaczego warto brać paragon fiskalny? Poznaj 5 najważniejszych korzyści!

1. Chcesz złożyć reklamację? Przygotuj paragon fiskalny!

Jedną z zalet brania paragonu fiskalnego jest to, że w każdej chwili możesz złożyć reklamację. Gdy zauważysz, że zakupiony towar jest wadliwy albo przed upływem gwarancji uległ usterce nie z Twojej winy, będziesz mógł oddać go sprzedawcy, poprosić o naprawę, a kiedy nie będzie to możliwe – ubiegać się o wydane pieniądze. Paragon bardzo często przyspiesza zwrot produktu z powodu nietrafionego rozmiaru czy koloru albo jest podstawą do ewentualnej wymiany towaru. To Twój dowód przeprowadzenia transakcji, dlatego warto zachować go na dłużej.

Paragon fiskalny – jak go przechowywać?

Przeczytaj też: Niezgodność towaru z umową? Twoje prawa w sklepach online

2. Weź paragon i wspieraj uczciwą konkurencję

Biorąc za każdym razem paragon fiskalny do domu, wspierasz przedsiębiorców oraz uczciwą konkurencję między nimi. Ograniczasz tym samym szerzenie się tzw. szarej strefy na polskim rynku. To kolejna, bardzo ważna zaleta, która wpływa zarówno na innych, jak i na Ciebie. Jako obywatel masz wpływ na to, jak wygląda gospodarka i czy w państwie przestrzegane jest prawo, a także poniekąd przyczyniasz się do tego, jakiej jakości produkty i usługi finalnie dostajesz. Popierasz bowiem wysoką jakość, a nie nielegalne interesy.

Przeczytaj też: 5 najczęstszych błędów finansowych – jak ich unikać?

3. Paragon fiskalny potwierdza, że podatek z Twojego zakupu trafi do budżetu państwa

Przedsiębiorcy, którzy mają własną działalność, świadczą różne usługi albo sprzedają towary, mają obowiązek korzystania z kasy fiskalnej i rejestrowania codziennego obrotu. Ci, którzy nie wystawiają paragonów, próbują ukryć swoje realne zarobki i działają na niekorzyść państwa. Niewydanie takiego dokumentu może nawet zostać uznane za przestępstwo skarbowe. Prawidłowo wystawiony paragon fiskalny daje pewność, że kwota podatku zamiast do kieszeni jakiegoś nieuczciwego przedsiębiorcy trafi do wspólnej kasy, czyli do budżetu państwa.

Oznacza to, że w pewnym sensie takie pieniądze za jakiś czas wrócą do Ciebie – np. w postaci dofinansowania na remont drogi, po której codziennie jeździsz do pracy. Warto więc mieć na względzie to, że każdy paragon fiskalny jest szansą na poprawę funkcjonowania kraju oraz zasilenie jego budżetu, ponieważ podatek VAT stanowi prawie aż połowę wszystkich dochodów budżetu państwa, które znajdują się w państwowej kasie.

Przeczytaj też: Karty zbliżeniowe – czym są i jak nimi płacić?

4. Paragon fiskalny – najlepszy sposób na porównanie cen produktów w sklepie

Często robisz nieco większe zakupy w sklepie? Zawsze przy kasie zerknij na ceny produktów na paragonie. Dzięki temu sprawdzisz, czy nie zastałeś oszukany. Oprócz tego będziesz mieć pewność, że sprzedawca na pewno dobrze zeskanował wszystkie artykuły. Czasami wystarczy mały błąd i zamiast jednej – kasjer nabija dwie lub trzy nadprogramowe rzeczy, za które potem musisz nieświadomie zapłacić.

Warto prześledzić też ceny przy produktach. Może się zdarzyć, że kwoty na paragonie fiskalnym będą wyższe niż te na sklepowej półce. Jeśli taka rozbieżność będzie działała na Twoją niekorzyść, możesz od razu zwrócić towar przy ladzie. W niektórych przypadkach udaje się też wynegocjować zakup produktu po niższej cenie.

5. Paragon a planowanie wydatków w domowym budżecie

Lubisz skrupulatnie planować budżet domowy? Paragony fiskalne z pewnością ułatwią Ci to zadanie. Dzięki nim będziesz mógł sprawdzić, na jakie kwoty opiewają wydatki Twojej rodziny, a także przeanalizować, gdzie możecie poszukać ewentualnych oszczędności. Zabierając paragon do domu, na spokojnie podzielisz np. wydane kwoty na chemię gospodarczą i jedzenie. Jeśli skorzystasz ze specjalnych aplikacji czy programów do planowania domowych wydatków, przekonasz się, że to naprawdę łatwe… i bardzo opłacalne dla Twojej kieszeni!

Paragon fiskalny w dłoni osoby, która oblicza wydatki w domowym budżecie

Przeczytaj też: Budżet rodzinny – jak sprawnie nim zarządzać?

Pamiętaj, że zabieranie paragonu do domu to korzyści nie tylko dla Ciebie, ale również dla samego przedsiębiorcy, który wydając taki dokument, buduje swoją wiarygodność i przedstawia się jako rzetelny podatnik oraz sprzedawca czy usługodawca. Dzięki takiej postawie zdobywa też Twoje zaufanie i zwiększa szansę na to, że wrócisz do niego następnym razem. Jeśli więc chcesz wspierać gospodarkę i dbać o budżet kraju oraz swojej rodziny, przy okazji kolejnej transakcji nie zastanawiaj się dłużej, tylko po prostu… weź paragon!