500 plus na dzieci – wszystko, co musisz wiedzieć

500 plus na dzieci – wszystko, co musisz wiedzieć

Jesteś rodzicem lub opiekunem prawnym i wychowujesz jedno bądź więcej dzieci? Zgodnie z obowiązującym prawem na każdą pociechą przysługuje Ci tzw. 500+. Sprawdź, jak i gdzie złożyć wniosek, aby otrzymać pieniądze, do kiedy możesz je pobierać, a także dowiedz się, czy możesz liczyć na waloryzację świadczenia dla rodzin.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Rodzina 500 plus – co to jest?
  • Kiedy i gdzie składać wnioski, żeby otrzymać 500 plus?
  • Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać wsparcie finansowe dla rodzin?
  • Na co przeznaczyć 500+?

Przeczytaj też: Program 300 plus – dla kogo jest przeznaczone świadczenie Dobry Start i jak z niego skorzystać?

Rodzina 500 plus – program rządowy z myślą o przyszłości Twoich dzieci

W Polsce od 1 kwietnia 2016 roku nieprzerwanie realizowany jest program z zakresu polityki społecznej, który na celu wspieranie rodzin w wychowywaniu dzieci. Mowa o comiesięcznej kwocie w wysokości 500 zł. Według założeń ma ona częściowo odciążać budżet rodziców lub opiekunów prawnych mających pod swoją opieką małoletnich podopiecznych. Aktualnie świadczenie wychowawcze przyznawane jest na każde dziecko. Wypłata 500+ odbywa się w formie bezgotówkowej na wskazany rachunek bankowy.

Czytaj też: Finanse dla dzieci – jak uczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

500 plus: wniosek – gdzie i jak można go złożyć?

Od 1 stycznia 2022 roku osoby ubiegające się o świadczenie wychowawcze dla dzieci powinny składać wnioski o ustalenie prawa do 500+ na nowych zasadach. Należy pamiętać, że prawo do pobierania tego typu pomocy jest przyznawane na roczny okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. To oznacza, że rodzice i opiekunowie dzieci, które nie skończyły jeszcze 18 lat, muszą co roku wysyłać odpowiedni formularz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby otrzymać świadczenia. Wnioski do ZUS można kierować wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy PUE ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu informacyjno-usługowego Emp@tia.

Dziewczynka ze słuchawkami na uszach biorąca udział w dodatkowych zajęciach dzięki 500+

500 plus – warunki rządowego programu wspierającego rodziny

Od 1 lipca 2019 roku program polityki prorodzinnej ma charakter powszechny. Oznacza to, że rodzice i opiekunowie mogą się ubiegać o pieniądze niezależnie od dochodu rodziny.

Wsparcie finansowe przysługuje rodzicom (bez względu na ich stan cywilny), ale nie tylko. Mogą je pobierać także opiekun faktyczny niepełnoletniego, opiekun prawny, a nawet dyrektor domu pomocy społecznej czy rodzina zastępcza, która pełni pieczę nad dzieckiem.

W przypadku rodziców, którzy są po rozwodzie, 500+ przysługuje temu, kto na co dzień mieszka z dzieckiem i je utrzymuje. Jeżeli sąd orzekł o opiece naprzemiennej, każdy rodzic może złożyć wniosek i dostać połowę kwoty, czyli 250 zł miesięcznie.

Sprawdź również: Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?

Na co warto przeznaczyć pieniądze z programu 500+?

Wsparcie finansowe dla rodzin z rządowego programu Rodzina 500 plus dla wielu rodzin stanowi ważny dodatek, który w 100% warto przeznaczyć na dziecko. Z pewnością pieniądze mogą w części pokryć np. opłaty za zakupy ubrań, książek lub pomocy naukowych do szkoły.

Niektórzy rodzice decydują się zapisać swoją pociechę na korepetycje i kursy rozwijające talenty szkraba, przeznaczają pieniądze na rodzinne wypady i miłe spędzanie wspólnego czasu czy po prostu na kieszonkowe (np. w postaci wpłat na dziecięce konto bankowe). Jeszcze inną opcją może być wykupienie comiesięcznego abonamentu pokrywającego ewentualne leczenie malucha.

Jeżeli już dzisiaj myślisz o przyszłości swojej córki lub syna, możesz zacząć odkładać pieniądze z 500+ na konto oszczędnościowe. Przy regularnym wpłacaniu kwot może uzbierać się spora suma. Gdy dziecko skończy 18 lat, będzie mogło wykorzystać zgromadzone środki w postaci polisy posagowej np. na:

  • sfinansowanie kursu na prawo jazdy,
  • częściowe opłacenie studiów,
  • własne pasje,
  • wkład własny na mieszkanie.

500 plus a inwestowanie w obligacje skarbowe

Czytaj także: Przybory szkolne – jak skompletować wyprawkę w oszczędny sposób?