Bezpodstawne wzbogacenie – jak domagać się zwrotu pomyłkowo przesłanych pieniędzy?

Bezpodstawne wzbogacenie – jak domagać się zwrotu pomyłkowo przesłanych pieniędzy?

Na czym polega bezpodstawne wzbogacenie się i co robić, kiedy przez przypadek pomylisz numer konta bankowego i wyślesz przelew nie tej osobie, co trzeba? Sprawdź, jak można wybrnąć z sytuacji, gdy taki odbiorca nie chce oddać Twoich pieniędzy, a także kiedy można mówić o przedawnieniu w przypadku bezpodstawnego wzbogacenia.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Co to jest bezpodstawne wzbogacenie?
  • Jak odzyskać pieniądze, czyli na czym polega zwrot bezpodstawnego wzbogacenia?
  • Czy przy bezpodstawnym wzbogaceniu możemy mówić o przedawnieniu sprawy?

Przeczytaj też: Reklamacja transakcji bezgotówkowej: zwrot pieniędzy na kartę lub konto

Na czym polega bezpodstawne wzbogacenie?

Prawo cywilne jasno określa, że przejście wartości z jednego majątku do drugiego musi mieć swoje uzasadnienie (np. w wyniku sprzedaży i kupna dóbr lub usług). Jeśli go nie ma, mówimy o tzw. bezpodstawnym wzbogaceniu się jednej ze stron, czyli pozyskaniu korzyści majątkowej kosztem innej osoby. Jeśli ktoś wzbogaci się w ten sposób, jest zobligowany do tego, aby zwrócić pieniądze.

Przykładem bezpodstawnego wzbogacenia się jest błędne wyliczenie przepracowanych godzin i wysłanie na konto zatrudnionego zbyt dużej pensji w stosunku do czasu wykonywanych obowiązków służbowych. Inna sytuacja to wpisanie złego numeru rachunku bankowego czy niepoprawnej (wyższej kwoty) podczas robienia internetowego przelewu. Podobnych zdarzeń może być naprawdę wiele. Zazwyczaj wynikają one ze zwykłego roztargnienia.

Ciekawostką może być fakt, że o wzbogaceniu się możemy mówić, kiedy ktoś np. bezpłatnie korzysta z usług, które są płatne, lub też został bezpodstawnie zwolniony z zadłużenia. W takich przypadkach warto wiedzieć, jak się zachować i postępować, aby odzyskać niekiedy spore kwoty pieniędzy.

Bezpodstawne wzbogacenie – k.c.

Zobacz także: Zagrożenia w internecie – sprawdź, na co musisz uważać

Zwrot bezpodstawnego wzbogacenia - jak ubiegać się o pieniądze?

Osoba poszkodowana, która utraciła swój majątek, może ubiegać się o jego zwrot. A co należy zrobić, kiedy np. błędny adresat przelewu nie chce oddać Ci pieniędzy? O pomoc można poprosić np. radcę prawnego bądź doświadczonego prawnika, którzy pomogą Ci odzyskać całą należność.

Bardzo często pieniądze udaje się odzyskać za pomocą tzw. przedsądowego wezwania do zapłaty. Takie pismo należy wysłać listem poleconym. Jeśli to nie poskutkuje, w takim przypadku należy wystosować pozew o bezpodstawne wzbogacenie na formularzu, którego wzór bez problemu znajdziesz w . Polecamy jednak konsultację ze specjalistą, aby nie przegapić żadnych ważnych kwestii, które mogą później przedłużać proces sądowy.

Jeżeli przytrafi Ci się wysłanie pieniędzy przelewem bankowym nie tej osobie co trzeba, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem. Być może Twoja transakcja nie została jeszcze zrealizowana i uda się cofnąć przekaz. Gdy jest już za późno, nie martw się – bank pomoże Ci odzyskać omyłkowo wysłaną kwotę. Wystosuje do takiego odbiorcy prośbę o zwrócenie przelewu z 30-dniową datą realizacji. Jeśli w tym czasie nie odzyskasz środków, pozostaje Ci już tylko droga sądowa.

Mężczyzna czyta pozew o bezpodstawne wzbogacenie

Czytaj też: Czym jest i na czym polega chargeback przy transakcjach online?

Bezpodstawne wzbogacenie: przedawnienie – kiedy można o nim mówić?

Zastanawiasz się, czy jest coś takiego jak przedawnienie roszczeń z bezpodstawnego wzbogacenia? Tak, o tego typu sytuacji możemy mówić, kiedy upłynie 6 lat. Jeśli mówimy np. o roszczeniu, które dotyczy prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy czas przedawnienia skraca się do 3 lat. Zanim jednak to się stanie, zubożony powinien podjąć tzw. działania windykacyjne, aby odzyskać swoje pieniądze. Co ważne – do zwrotu korzyści majątkowej zobowiązana jest nie tylko osoba, która się bezpodstawnie wzbogaciła, ale także jej spadkobiercy oraz ci, na rzecz których wzbogacony rozporządził zdobytymi pieniędzmi czy dobrami materialnymi.

Bezpodstawne wzbogacenie – art. 405 k.c.

Sprawdź również: Senior w sieci – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?