Budżet rodziny – jak sprawnie nim zarządzać?

Budżet rodziny – jak sprawnie nim zarządzać?

Planowanie domowego budżetu to czynność, którą warto wykonywać niezależnie od tego, ile zarabiasz. Kontrolowanie wydatków sprawia, że nie zaskoczy Cię nagle niski poziom środków na koncie. Dodatkowo możesz pomyśleć o stworzeniu tzw. poduszki finansowej, czyli zgromadzeniu oszczędności na koszty nieprzewidzianych zdarzeń. Na szczęście, aby stworzyć plan wydatków domowych, nie musisz wcale sięgać po trudne w obsłudze programy czy aplikacje – w większości przypadków wystarczające będą zwykła kartka i długopis. Zobacz, jak zaplanować budżet rodziny!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 • Czym jest budżet domowy i jak go stworzyć?
 • Jak poradzić sobie z niezaplanowanymi wydatkami?
 • Jak gospodarować budżetem domowym, aby zbudować poduszkę finansową?
 • Jakimi zasadami warto się kierować, zarządzając domowym budżetem?

Budżet rodzinny - co to jest i jak go stworzyć?

Budżet domowy, zwany też budżetem rodziny lub rodzinnym, to nic innego jak spis przychodów oraz wydatków, jakich możemy się spodziewać w danym miesiącu. W zależności od formy, w jakiej został on stworzony, może przypominać rozbudowany arkusz z wieloma zakładkami czy też prostą tabelę, rozrysowaną na kartce papieru.

Zanim na dobre zabierzesz się do zaplanowania budżetu domowego, na początku powinieneś spisać sobie wszystkie przychody, które uzyskasz w danym miesiącu – z podziałem na te stałe i jednorazowe. Jeśli w Twojej rodzinie kilka osób otrzymuje wynagrodzenie, wpisz wszystkie kwoty z podziałem na konkretnych domowników. Pomoże Ci to w przyszłości w prosty sposób dokonać ewentualnej korekty dochodów.

Następnie postaraj się przypomnieć sobie koszty nieregularne oraz oszacuj ich wartość, a dodatkowo uzupełnij wydatki stałe. Ważne też, aby w kalkulatorze budżetu domowego znalazło się miejsce na plan oszczędzania.

Infografika: Wydatki domowe Excel: budżet domowy – przykład

Pamiętaj, że zarządzanie domowym budżetem nie jest jednak obowiązkowe. Jeśli jesteś w stanie kontrolować swoje finanse, a dodatkowo co miesiąc możesz odłożyć parę złotych, to znaczy, że kalkulator wydatków domowych w Twoim przypadku nie jest konieczny. Możesz np. tylko w sytuacjach wyjątkowych sporządzać sobie prosty budżet domowy na chwile wymagające bardziej skrupulatnego zaplanowania finansów.

 

Zarządzanie budżetem domowym – jak poradzić sobie z niezaplanowanymi wydatkami?

Wydatki stałe to coś, co stosunkowo łatwo jest nam zaplanować. Prawdziwą zmorą domowych finansów są natomiast niezaplanowane wydatki. Wizyta lekarska, zesputy sprzęt AGD lub samochód – to tylko niektóre przykłady, które można by mnożyć.

Jeśli zależy Ci na tym, aby solidnie prowadzić księgowość domową, powinieneś uwzględnić również w swoim budżecie część budżetu przeznaczoną na przyjemności. Nikt nie chciałby pracować jedynie po to, aby opłacać rachunki oraz oszczędzać na tzw. spokojną starość.  Gdy zatem chcesz rzetelnie zaplanować budżet domowy na kolejny miesiąc, ustal hierarchię dodatkowych wydatków i odłóż określoną kwotę na spełnienie tych, które zajmują najwyższe miejsca na liście

Ramka: Zarządzanie finansami domowymi – planowanie wydatków

Mądre gospodarowanie pieniędzmi w budżecie domowym zakłada, że w każdym miesiącu możesz odłożyć na swoje konto oszczędnościowe określoną kwotę. Ile dokładnie? Zasada 50/30/20 określa, że połowa miesięcznych zarobków powinna zostać przeznaczona na podstawowe wydatki, 30% na te dodatkowe, a 20% na spłatę długów oraz zasilenie naszych oszczędności. Oczywiście nie jest to jedyna obowiązująca reguła, ponieważ inni specjaliści finansowi zakładają, że z każdego wynagrodzenia należy odłożyć jedynie 10%.

Planując prosty domowy budżet, nie musisz oczywiście kierować się żadnymi przepisami ani normami – warto jednak, abyś założył sobie określony cel, do którego będziesz dążyć. Dla kogoś może to być konkretna kwota – np. 10 000 zł, a dla Ciebie trzykrotność lub sześciokrotność Twojego miesięcznego wynagrodzenia. Odłożenie „kilku wypłat” pozwoli Ci spać spokojnie i nie martwić się dziurami w budżecie – spowodowanymi np. nagłym zwolnieniem czy brakiem zleceń napływających od klientów.

Ramka: Zarządzanie budżetem a oszczędzanie

Planowanie budżetu domowego – jakimi zasadami się kierować?

Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się, jak zarządzać budżetem domowym, aby znaleźć środki na wszystkie wydatki, a dodatkowo nieco zaoszczędzić, mamy dla Ciebie kilka pomysłów, które mogą Ci w tym pomóc.

Zarządzanie wydatkami – kobieta wrzuca monety do skarbonki

Jak zaplanować budżet domowy w kilku krokach?

 1. Podejdź do tematu optymistycznie. Planowanie domowego budżetu nie jest trudne ani skomplikowane – najtrudniejszy jest pierwszy krok!
 2. Załóż, że może Ci się nie udać. Być może nieco gryzie się to z punktem 1., jednak pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano. Przez kilka początkowych miesięcy możesz mieć problem z oszacowaniem wydatków, jednak po jakimś czasie będzie Ci to już przychodzić z łatwością.
 3. Pobierz przygotowany przez nas arkusz, dzięki któremu skonstruujesz budżet domowy, tabelę tę możesz też skonfigurować pod własne potrzeby.

POBIERZ SZABLON BUDŻETU DOMOWEGO

 1. Określ wydatki nieregularne i przypisz im właściwą hierarchię.
 2. Pamiętaj o systematycznym oszczędzaniu. Regularne wpłacanie nawet małych kwot pozwoli Ci zbudować solidną poduszkę finansową.
 3. Nie rezygnuj z drobnych przyjemności – to one wpływają na nasz komfort życia!
 4. Zaproś do wspólnego planowania całą rodzinę. Jeśli masz dzieci, wyjaśnij im, dlaczego gospodarowanie pieniędzmi jest takie ważne i zaproponuj wspólne pilnowanie niektórych zasad.
 5. Staraj się możliwie często korzystać z płatności bezgotówkowych. W historii swojego rachunku będziesz zawsze widział, jakie wykonałeś transakcje, kiedy miało to miejsce, jaki wiązał się z tym koszt i gdzie dokonałeś danego zakupu. Korzystanie z karty pozwoli Ci więc łatwej kontrolować wydatki.

Istnieje wiele sposobów na optymalne zarządzanie domowym budżetem. Warto w tej sprawie kierować się zdrowym rozsądkiem, a rady finansowych specjalistów potraktować jako dodatkową cenną wskazówkę. Niezależnie jednak od tego, ile zarabiasz oraz wydajesz, warto, abyś pomyślał o spisywaniu czy planowaniu wydatków nie tylko w swojej głowie, lecz także na kartce, w arkuszu kalkulacyjnym czy innym pliku w komputerze. Taka wiedza w przyszłości może być bardzo przydatna!

Przeczytaj też: 5 najczęstszych błędów finansowych - jak ich unikać?