Ceny paliwa – dlaczego rosną?

Ceny paliwa – dlaczego rosną?

Marzec 2022 r. przejdzie do historii z wielu powodów. Jednym z nich są rekordowe ceny paliwa. Już od ponad półtora roku stawki za oleje i paliwa napędowe zwiększały się w zastraszającym tempie. Polska pod tym względem przodowała na tle innych krajów Unii Europejskiej. Co wchodzi w skład ceny paliwa? Co jest przyczyną ogromnych podwyżek w Polsce i na całym świecie? Kiedy można spodziewać się obniżek stawek za paliwo? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej na ten temat!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Jak wzrosły ceny paliwa w Polsce (i nie tylko)?
  • Jaka jest przyczyna rekordowych wzrostów cen paliw?
  • Co wchodzi w skład ceny paliwa?
  • Kiedy spadną ceny paliwa?

Zobacz także: Nadchodzą podwyżki cen energii. Jak się przed nimi bronić?

Ceny paliwa – rekordowe wzrosty. Skąd się wzięły?

Jeżeli jesteś posiadaczem lub posiadaczką samochodu, który nie jest elektryczny, z pewnością od dłuższego czasu Twój niepokój wzbudzają ogromne podwyżki cen paliwa, które mocno nadszarpnęły niejeden domowy budżet. Były one alarmujące już w 2021 r. W lipcu, czyli na początku drugiej połowy 2021 r., stawki na niektórych stacjach paliw przekroczyły 6 zł za 1 l. Jednak prawdziwe rekordy cen paliw w Polsce padły w marcu 2022 r. – na niektórych stacjach za 1 l benzyny trzeba było zapłacić ponad 7 zł, natomiast za olej napędowy ponad 8 zł za 1 l.

Wzrost ceny paliwa w Europie – skąd biorą się podwyżki?

Na duże wzrosty ceny paliwa w Europie wpłynęła przede wszystkim cena ropy naftowej, która jest najwyższa od czasów kryzysu finansowego w 2008 r. Jednocześnie rosnący wszędzie popyt na paliwa spowodował, że sprzedawcy na stacjach paliw, podnieśli swoje marże, obawiając się możliwości przerwania łańcucha dostaw.

Co wchodzi w skład ceny paliwa?

Przeczytaj również: Podwyżka stóp procentowych – co to oznacza dla kredytobiorców i oszczędzających?

Ceny paliwa – kiedy spadną?

Ostatnie miesiące upłynęły w Polsce pod znakiem doniesień z wojny w Ukrainie oraz informacji o kolejnych wzrostach cen paliw. Kiedy przekroczona została granica 7 zł za 1 litr benzyny, eksperci przestrzegali kierowców, że to nie koniec. Niektórzy z nich sugerowali nawet, że stawki mogą wzrosnąć do 10 zł za 1 l.

W połowie marca 2022 r., ceny ropy zaczęły nieco spadać, to samo stało się ze stawkami oleju napędowego i benzyny w hurtowniach. Stopniowo wpłynęło to również na niewielkie spadki cen na stacjach paliw w Polsce. Pomogło w tym poprawienie się pozycji złotego. A jak jest dzisiaj? Serwis e-petrol.pl podał, że średnie ceny za diesla po pierwszym tygodniu kwietnia wynoszą 7,29 zł za 1 l. Potaniała też benzyna, za którą trzeba aktualnie zapłacić 6,52 zł za 1 l. Względem ubiegłego tygodnia o 6 gr spadła też cena LPG. Do obniżek przyczynił się spadek cen hurtowych.

Ceny paliwa na stacjach

Zdaniem ekspertów na rynku w dalszym ciągu należy spodziewać się przede wszystkim ciągłej zmienności. Ceny mogą wzrastać i odrobinę spadać nawet w ciągu jednego dnia. Decydujący wpływ na to, co będzie się działo ze stawkami za paliwa, będą miały przede wszystkim następujące kwestie:

  • dalszy przebieg wojny w Ukrainie,
  • uwolnienie przez USA sporych zapasów ropy naftowej (120 mln baryłek),
  • podjęcie decyzji, co dalej z rządowymi tarczami, dzięki którym aktualnie płacimy niższą akcyzę i podatek VAT za paliwa.

Przeczytaj również: Budżet rodziny – jak sprawnie nim zarządzać?