Co można robić w wakacje w mieście? Jak wypocząć, jeśli w tym roku nie stać Cię na wyjazd?

Co można robić w wakacje w mieście? Jak wypocząć, jeśli w tym roku nie stać Cię na wyjazd?

Wakacje 2022 r. dla wielu Polaków będą trudne. Ponad połowa mieszkańców naszego kraju nie wyjedzie na urlop. Większość osób tłumaczy tę decyzję finansami. Co w takim razie począć z wolnym czasem i długimi, gorącymi dniami? Co można robić w wakacje, gdy budżet nie pozwala na wyjazd? Jak zaplanować wakacje w mieście, by się nie nudzić i za dużo nie wydać? Przeczytaj poniższy artykuł, by zdobyć garść inspiracji dotyczących tego, co robić w wakacje w domu!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Gdzie Polacy spędzą wakacje 2022 r.?
  • Jakie są sprawdzone pomysły na tani urlop?

Zobacz także: Majówka, wakacje, ferie… Planuj wyjazdy z wyprzedzeniem!

Co można robić w wakacje? Plany urlopowe Polaków w 2022 r.

Z badania opublikowanego przez Provident Polska wynika, że w tym roku 66 proc. mieszkańców Polski nie wyjedzie na urlop[1]. To wzrost w porównaniu do poprzedniego roku, jednak wcale nie tak duży, jeśli weźmie się po uwagę fakt, że w 2021 r. obowiązywały jeszcze surowe restrykcje i ograniczenia dotyczące podróżowania, a w 2022 r. jest ich znacznie mniej.

60 proc. osób, które wzięły udział w badaniu Providenta, podkreśla, że ich decyzja jest podyktowana kiepską sytuacją finansową. Rosnąca inflacja, podwyżki stóp procentowych, kryzys postpandemiczny oraz wysokie ceny paliw, gazu, żywności – to tylko niektóre czynniki powodujące, że w tym roku wielu z nas zamiast pakować walizki na wczasy w krajowym bądź zagranicznym kurorcie, spędzi urlop w domu.

Sprawdź też: Urlop z ograniczonym budżetem – czy tanie wakacje są możliwe?

Nawet te osoby, które jednak wybiorą się gdzieś podczas tegorocznych wakacji, planują wydać na nie mniej, niż zdarzało im się w poprzednich latach. Ankietowani, którzy wzięli udział w badaniu Barometru Providenta, deklarują, że na wakacyjny wyjazd przeznaczą nie więcej niż 2,7 tys. zł. To średnio o około 600 zł mniej niż przed wybuchem pandemii koronawirusa. Podobne szacunki przedstawiła Polska Organizacja Turystyczna (POT) – na podstawie wpłaconych już przez Polaków zaliczek na urlopy (podstawą są tu dane zgromadzone przez portal Nocowanie.pl) można ocenić, że średnio na pobyt wakacyjny przeznaczymy około 2100 zł[2]. Oznacza to więc, że sezon letni 2022 r. upłynie większości Polaków pod hasłem: „tanie urlopy”, zarówno w przypadku tych, którzy planują wyjazdy, jak i tych, którzy spędzą wakacje w mieście rodzinnym.

Co można robić w wakacje w domu? Garść pomysłów

Jeżeli znajdujesz się w grupie Polaków, którzy tegoroczne wakacje spędzą w domu, i niepokoi Cię, że ten czas okaże się zmarnowany, mamy dla Ciebie dobrą informację – przygotowaliśmy całą listę pomysłów na to, co można robić w wakacje w domu.

Pomysły na wakacje w mieście: para młodych ludzi spędza letni dzień na wycieczce rowerowej

Wbrew pozorom wakacje w mieście mogą nie być najgorszą możliwą opcją. Z przywołanego już badania Providenta wynika, że 20 proc. wszystkich osób, które zadeklarowały, że nie wyjadą w tym roku na letni urlop, podjęło taką decyzję, ponieważ woli odpoczywać właśnie we własnym domu.

Niezależnie od tego, czy w tym roku nie wybierzesz się na wakacje za miasto z powodu problemów finansowych czy z innych względów, wolny czas spędzony w domu również może okazać się dla Ciebie przyjemny i relaksujący.

Jak spędzić wakacje w mieście? Kilka propozycji

Tak naprawdę każdy rodzaj aktywności, którą lubisz, która pomaga Ci się oderwać, zrelaksować i zabawić, będzie dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu latem. Aby jednak rzeczywiście wypocząć, spędzając wakacje w mieście, weź pod uwagę wprowadzenie kilku istotnych zasad, które pomogą Ci oddzielić czas wypoczynku od normalnego trybu życia, żeby nie okazało się, że wrócisz do pracy po urlopie jeszcze bardziej zmęczony, niż przed jego rozpoczęciem:

  1. Na czas urlopu całkowicie odetnij się od wszelkich spraw związanych z pracą (nie zaglądaj na skrzynkę mailową, nie odbieraj służbowego telefonu – nawet spędzając wakacje w domu, możesz zachowywać się, jakbyś był lub była na egzotycznych wczasach bez dostępu do internetu).
  2. Ogranicz korzystanie z telefonu, komputera, mediów społecznościowych, telewizji.
  3. Na czas urlopu zapomnij o obowiązkach domowych lub ogranicz je do niezbędnego minimum.
  4. Staraj się codziennie mieć nieco inny plan dnia, by nie wpaść w rutynę i nie zacząć się nudzić.
  5. Wykorzystaj ten czas na spotkania z bliskimi, rodziną i znajomymi.

Przeczytaj również: Jak najtaniej pożyczyć pieniądze na wakacje?

 

 

[1] Barometr Providenta: https://media-provident.pl/pr/751577/niemal-co-czwarty-polak-tegoroczne-wakacje-spedzi-w-domu.

[2] Źródło: Polska Organizacja Turystyczna, https://www.pot.gov.pl/pl/nowosci/wiadomosci-z-pot/wiekszosc-polakow-planuje-wakacje-w-kraju-wyniki-badania-pot#t.