Curriculum Vitae – jak napisać CV, by znaleźć lepszą pracę i zwiększyć zarobki?

Curriculum Vitae – jak napisać CV, by znaleźć lepszą pracę i zwiększyć zarobki?
22 lipca 2022 ·11 min czytania

Kiedy wszystko wokół drożeje, a chcemy utrzymać dotychczasowy poziom życia, mamy dwa wyjścia: porozmawiać z pracodawcą o podwyżce lub poszukać lepiej płatnej pracy. Oczywiście jeśli pozostałe warunki w obecnej firmie nam odpowiadają, zawsze warto zacząć od pierwszego rozwiązania. Gdyby jednak okazało się, że w obecnej sytuacji podwyżka nie będzie możliwa, nie ma co się załamywać – lepiej wziąć sprawy w swoje ręce, stworzyć profesjonalne CV i sprawdzić, jakie stawki zaoferuje nam rynek. Jak napisać CV, by znaleźć lepszą pracę? Sprawdź!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 • Czy warto zmieniać pracę, gdy sytuacja na rynku jest niepewna?
 • Jak napisać dobre CV?
 • Na jakie zdjęcie do CV się zdecydować?
 • Jak opisać doświadczenie i wykształcenie w CV?
 • Jakie umiejętności wpisać w CV?
 • Dlaczego warto wymienić zainteresowania w CV?
 • Jak brzmi aktualna zgoda na przetwarzanie danych w CV?
 • Jak powinno wyglądać profesjonalne CV?

Zobacz również: Jak rozmawiać o podwyżce, kiedy wszystko wokół drożeje?

Kiedy zmienić pracę? I co to znaczy „lepsza praca”?

Eksperci uczący zarządzania finansami i budżetem domowym są jednomyślni – oszczędzanie pieniędzy jest ważne, jednak to, co najbardziej wpływa na naszą sytuację finansową, to konsekwentne zwiększanie zarobków. Warto do tego dążyć w każdych czasach i regularnie dbać o rozwijanie umiejętności potrzebnych na rynku, za które firmy są skłonne płacić więcej.

Jednak dziś – w dobie wysokiej inflacji – temat nabiera szczególnego znaczenia. Rachunki i ceny w sklepach rosną w szybkim tempie, podobnie jak stopy procentowe, a wraz z nimi raty kredytów hipotecznych. Jeśli więc Twoja wypłata pozostanie na niezmiennym poziomie, będziesz musiał zaciskać pasa, zrezygnować z odkładania pieniędzy na ważne cele albo, co gorsza, głowić się, jak przetrwać od pierwszego do pierwszego! Czasami oczywiście nie ma innego wyjścia, niż wdrożyć cięcia w budżecie rodzinnym, jednak równolegle nie zaszkodzi zawalczyć o wyższe zarobki.

Czy warto zmieniać pracę w czasie zawirowań rynkowych? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi – wiele zależy od Twojej sytuacji rodzinnej, zobowiązań kredytowych, specjalizacji, branży, w której pracujesz, i wielu innych kwestii. Warto pamiętać, że lepsza praca to nie tylko taka, która daje lepsze zarobki – na satysfakcję z pracy składa się wiele czynników, w tym atmosfera, perspektywy rozwoju, ciekawe zadania, work-life balance, benefity pozapłacowe, komfortowy dojazd etc.

Jeśli jednak decydujesz, że to już pora na nowe wyzwania i zastanawiasz się, jak zmienić pracę – pierwszym krokiem będzie stworzenie profesjonalnego CV.

Zobacz również: 5 najczęstszych błędów finansowych. Jak ich unikać?

Jak napisać CV do pracy? Najlepiej chronologicznie

Profesjonalne CV rządzi się dość sztywnymi regułami – jeśli więc chcesz ułatwić rekruterowi zadanie (a chcesz, bo to leży w Twoim interesie!), należy ich przestrzegać. Jakie to reguły? We wstępie do CV należy zawrzeć dane osobowe i kontaktowe (zwróć uwagę na profesjonalnie brzmiący mail!) . Opcjonalną częścią CV jest krótkie podsumowanie zawodowe, w którym w 2-3 zdaniach możesz przedstawić swoje największe sukcesy, wyeksponować obszary doświadczenia i wskazać swój cel zawodowy.

W dalszej kolejności umieść w CV:

 • swoje doświadczenie zawodowe, wymieniając stanowiska od najnowszego do najstarszego – w analogicznej chronologii,
 • ukończone kursy i szkolenia,
 • informacje o znajomości języków obcych,
 • informacje o umiejętnościach miękkich oraz znajomości programów lub narzędzi niezbędnych na danym stanowisku,
 • zainteresowania,
 • zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Omówmy pokrótce, jak powinny wyglądać te elementy CV.

Mężczyzna tworzy CV na komputerze

Zdjęcie w CV

W Polsce utarło się, że zdjęcie to bardzo ważny element CV. Nie we wszystkich krajach tak jest (np. brytyjscy pracodawcy oczekują CV bez zdjęcia), jednak u nas brak fotografii może być dyskwalifikujący, więc koniecznie zadbaj o ten element. Jakie zdjęcie do CV będzie odpowiednie? W większości branż najlepiej postawić na proste i klasyczne zdjęcie biznesowe – nieco luźniejsze i bardziej przyjazne niż fotografia dowodowa czy paszportowa, ale podobnie skadrowane.

Na zdjęciu do CV powinno być widać Twoją twarz, ewentualnie górną część sylwetki. Tło? Gładkie, nieodwracające uwagi – nie musisz iść do fotografa, w zupełności wystarczy jasna ściana w Twoim domu. Ewentualnie możesz sfotografować się na tle biurowca czy np. w jego eleganckim hallu. Ubiór? Biznesowa klasyka – może to być koszula z kołnierzykiem, elegancka bluzka z marynarką lub sukienka.

Czytaj także: IKE, IKZE – co to jest i co przynosi większe korzyści?

Doświadczenie i wykształcenie, czyli najważniejsze, co powinno zawierać CV

Informacje o doświadczeniu zawodowym i wykształceniu są kluczowe w CV, ale jednocześnie sprawiają kandydatom najmniej problemów, więc nie będziemy się tu specjalnie rozpisywać. Wymień po prostu miejsca zatrudnienia wraz z nazwami stanowisk i dokładnym opisem obowiązków. Jeśli masz wieloletnie doświadczenie zawodowe, możesz ograniczyć się do kilku ostatnich miejsc pracy, najistotniejszych dla rekrutacji, w której bierzesz udział.

Jeśli możesz pochwalić się konkretnymi osiągnięciami w pracy, np. pozyskaniem iluś klientów czy wdrożeniem rozwiązania, które pozwoliło usprawnić procesy w firmie – koniecznie to podkreśl.

Ewentualne przerwy w zatrudnieniu również skrupulatnie opisz. Jak może to wyglądać? Np. „od 12.2018 do 12.2019 – urlop macierzyński / przerwa zdrowotna / przerwa zawodowa – podróż zagraniczna” itp.

Jeśli chodzi o wykształcenie – wymień tylko , istotne dla stanowiska, na które aplikujesz. Tzn. jeżeli masz ukończone studia podyplomowe i magisterskie lub licencjackie, nie musisz wpisywać szkoły średniej. Wymień ją natomiast, jeśli z jakiegoś powodu jest ważna – bo było to np. technikum przygotowujące do zawodu, w którym teraz starasz się o pracę. Po prostu kieruj się zasadą: tylko informacje cenne dla rekrutera.

Masz ukończone szkolenia lub kursy zawodowe, potwierdzające Twoje kwalifikacje do pracy na danym stanowisku? Stwórz osobną sekcję, w której je wymienisz.

Umiejętności w CV – jak je opisać?

Ten punkt często rodzi sporo wątpliwości, a dobrze opracowany może sprawić, że przekonasz pracodawcę, by zaprosił Cię na rozmowę. Innymi słowy – warto się przyłożyć! Zapomnij o formułkach w rodzaju „komunikatywność, punktualność, zaangażowanie” – takie wpisy ma w CV ¾ kandydatów i spójrzmy prawdzie w oczy – nic konkretnego one nie mówią.

W takim razie jakie umiejętności wpisać w CV? Odpowiedź jest prosta – takie, które są istotne na danym stanowisku. Zajrzyj do ogłoszenia i odnieś się do kluczowych punktów: programy, narzędzia, umiejętności sprzedażowe, prowadzenie prezentacji? Opisz tu dokładnie zakres umiejętności, np. „Excel – tworzenie budżetów, tabele przestawne”; „Canva – samodzielne przygotowywanie grafik do social mediów” itd. Im większe konkrety, tym lepiej.

Nie zapomnij również o znajomości języków obcych – najlepiej wymienić je pod osobnym nagłówkiem. Wypisz języki oraz określ poziom biegłości w mowie i piśmie (np. podstawowy, dobry, biegły). Uzupełniająco możesz dodać uniwersalne oznaczenia zgodne z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego (czyli np. B2, C1).

Sprawdź też: Co można robić w wakacje w mieście? Jak wypocząć, jeśli w tym roku nie stać Cię na wyjazd?

Zainteresowania w CV

To prawie ostatni punkt dobrego CV, do tego taki, w którym masz okazję pokazać się z mniej formalnej strony. Ten element potraktuj hasłowo (wystarczy wpisać np. „bieganie”, „fotografia” czy „gry planszowe”) – bądź jednak przygotowany na rozwinięcie tych punktów podczas rozmowy! Nie wpisuj nic na siłę tylko dlatego, że brzmi ciekawie. Rekruter może chcieć to zweryfikować.

Klauzula CV, czyli „wyrażam zgodę na przetwarzanie...”

Pozostał nam ostatni, ale niezwykle istotny element CV, czyli tzw. klauzula RODO ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji. Bez niej rekruter nie będzie mógł użyć Twoich danych, takich jak numer telefonu czy e-mail, żeby się z Tobą skontaktować. Poniżej znajdziesz klauzulę, którą należy umieścić w CV.

Klauzula CV RODO wzór

Jak powinno wyglądać CV? Wygrywa czytelny układ

Dobre CV to takie, które będzie wygodne do czytania dla rekrutera. W internecie znajdziesz mnóstwo kolorowych szablonów, jednak najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, pisząc ten dokument, jest jego funkcjonalność. Owszem, powinno być estetycznie, ale przede wszystkim przejrzyście. Pomyśl, że HR-owiec lub Twój potencjalny szef dostanie na swoją skrzynką kilkadziesiąt lub nawet kilkaset aplikacji. Pierwszym krokiem będzie selekcja CV – czyli szybkie skanowanie wzrokiem dokumentów, by odrzucić te kandydatury, które na pewno nie pasują do stanowiska. Nieczytelne, napisane zbyt małym drukiem CV może sprawić, że odpadniesz w przedbiegach.

Jak napisać proste CV, w którym najważniejsze informacje są widoczne na pierwszy rzut oka? Nie bój się wysłać dokumentu dłuższego niż jedna strona A4. Wśród kandydatów do pracy (i w poradnikach internetowych) często pokutuje mit, że CV powinno się mieścić na jednej stronie. Jednak prawda jest taka, że przy dłuższym doświadczeniu zawodowym jest to zwykle nierealne. Owszem, należy pisać zwięźle, można też ułożyć tekst w kolumnach, by lepiej zagospodarować miejsce, jednak najważniejszym celem Twojego CV jest przekazanie rekruterowi, że spełniasz wymagania na dane stanowisko. Jeśli potrzebujesz na to 2 czy 3 stron – pracodawca na pewno się nie obrazi. Z kolei gdy wytniesz zbyt dużo informacji – może nie zaprosić Cię na rozmowę, uznawszy, że nie pasujesz.

Zadbaj też o odpowiednią wielkość tekstu i spore interlinie. Zamiast bloków gęstego tekstu stosuj wypunktowania, a najważniejsze treści wybolduj, aby rzucały się w oczy. Na koniec dokument zapisz w formacie PDF – dzięki temu unikniesz sytuacji, że na innym komputerze tekst się nieestetycznie poprzesuwa i CV będzie nieczytelne.

To już chyba wszystko, co musisz wiedzieć, by napisać skuteczne CV. Pora przystąpić do dzieła! Gdy skończysz, spójrz na swoje gotowe CV na chłodno, okiem rekrutera. Wyobraź sobie, że to Ty poszukujesz pracownika na dane stanowisko, i sprawdź z poniższą listą, czy na pewno możesz odhaczyć wszystkie punkty. Powodzenia w zdobywaniu lepiej płatnej pracy!

Jak stworzyć CV – checklista przed wysłaniem

Czytaj także: Wakacje samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem? Jak podróżować w czasach wysokiej inflacji?