Czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Budowa własnego domu bądź zakup mieszkania to marzenie wielu Polaków. Wysokie wymagania przy zaciąganiu kredytu hipotecznego potrafią jednak niektórym osobom trochę podciąć skrzydła. Z pomocą przychodzi nowy program Polskiego Ładu, wprowadzający kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Dodatkowo zmian doczekało się prawo budowlane, dzięki czemu budowa domu jednorodzinnego będzie dużo łatwiejsza.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest kredyt hipoteczny?
  • Czym jest wkład własny?
  • Czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?
  • Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?
  • Jakie zmiany wprowadzono w związku z budową domu jednorodzinnego?

Przeczytaj również: Czy warto wykupić ubezpieczenie kredytu gotówkowego?

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest jedną z form kredytu najczęściej zaciąganych w celu budowy nowej nieruchomości, realizacji remontu bądź kupna domu lub mieszkania. Zgodnie z ustawą o kredytach hipotecznych z 2017 roku taka forma pożyczenia pieniędzy możliwa jest w bankach po spełnieniu szeregu warunków. Zalicza się do nich posiadanie wkładu własnego, zdolności kredytowej oraz odpowiedniego dokumentu potwierdzającego źródło dochodów.

Co trzeba rozważyć przed wzięciem kredytu hipotecznego (bez wkładu własnego lub z nim)?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czym w ogóle jest wkład własny?

Dla wielu osób największą przeszkodą w zaciągnięciu kredytu hipotecznego jest wkład własny. To kapitał, który kredytobiorca musi wyłożyć przy zawieraniu umowy z bankiem. Zgodnie z przepisami musi stanowić przynajmniej 20% całkowitej kwoty udzielanego kredytu, choć w niektórych bankach może to być 10%, ale pod warunkiem wykupienia tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu własnego Wkład własny odgrywa kluczową rolę podczas zaciągania kredytu, gdyż m.in. od jego wysokości zależy kwota. jaką kredytobiorca będzie mógł pożyczyć w banku.

Zobacz również: Żyrant – kto może nim być i jakie ma obowiązki?

Warto wiedzieć, że wkładem własnym nie musi być jedynie gotówka. Mimo że jest ona najbardziej pożądana przez sprzedawców i deweloperów, mogą to być również polisy, inne nieruchomości, zaliczka wpłacona u dewelopera, , aktywa trzeciego filaru emerytalnego oraz środki zgromadzone na książeczce mieszkaniowej.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Już wkrótce zaciągnięcie kredytu hipotecznego może być łatwiejsze niż kiedykolwiek. W ramach Polskiego Ładu od 27 maja 2022 roku kredytobiorca nie będzie musiał posiadać własnego kapitału. Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” ma wspomóc rozwój polskich gospodarstw domowych, w głównej mierze tych, w których skład wchodzą dzieci.

Ramka: Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Z omawianego wsparcia skorzystać będą mogły rodziny z dziećmi, małżeństwa, pary oraz single. Państwo, za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, będzie gwarantować wkład własny do 20 proc., ale nie więcej niż 100 tys. zł, przez okres minimum 15 lat. To oznacza, że maksymalna kwota kredytu bez wkładu własnego nie będzie mogła być wyższa niż 500 tys. zł. Należy jednak pamiętać, że osoby chcące skorzystać z tego programu nie mogą posiadać prawa własności domu bądź mieszkania jednorodzinnego, chyba że mają przynajmniej dwoje dzieci. W takim przypadku mogą łącznie posiadać jedno inne mieszkanie, jednak nie większe niż 50 m2, gdy dzieci jest dwoje, 75 m2, gdy dzieci jest troje, i 90 m2, gdy dzieci jest czworo. Dla rodzin posiadających pięcioro lub więcej dzieci limitu metrażowego już nie ma.

Przeczytaj również: Podwyżka stóp procentowych – co to oznacza dla kredytobiorców i oszczędzających?

Ważną kwestią jest również wprowadzenie tzw. spłaty rodzinnej. W praktyce oznacza to, że Bank Gospodarstwa Krajowego może pomóc w spłacie części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, wraz z powiększaniem się rodziny. W przypadku urodzenia się drugiego dziecka w rodzinie spłata wyniesie 20 tys. zł, a po przyjściu na świat trzeciego i kolejnego dziecka – 60 tys. zł.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – kalkulator. Jak obliczyć przybliżoną ratę kredytu?

W Internecie można znaleźć wiele kalkulatorów, które na podstawie podanych danych są w stanie obliczyć miesięczną ratę kredytu hipotecznego. Taką opcję udostępniają również banki. Wystarczy wpisać wartość nieruchomości, wkład własny oraz okres spłaty w ratach, a kalkulator obliczy ratę kredytu na podstawie obowiązującego w danym momencie oprocentowania. Przy okazji widać również, jak kluczową rolę odgrywa wkład własny, ponieważ im jest on wyższy, tym mniej pieniędzy pożyczasz od banku.

Porównanie  raty kredytu hipotecznego ze zwiększoną kwotą wkładu własnego

Zobacz również: Pożyczka w firmie pożyczkowej – ile może kosztować?