Darmowa chmura danych – jak działa i czy to bezpieczne?

Darmowa chmura danych – jak działa i czy to bezpieczne?
27 stycznia 2023 ·7 min czytania

Darmowa chmura Google czy inne aplikacje do przechowywania danych to wygodne rozwiązania, które dają użytkownikowi przestrzeń do gromadzenia plików oraz ułatwiają dzielenie się nimi. Można jednak mieć wątpliwości, czy darmowa chmura danych ma wystarczające zabezpieczenia np. przed ich wyciekiem. Jak działa to rozwiązanie i do czego można je wykorzystywać? Czy chmura darmowa jest wystarczająco bezpieczna? Jak dbać o bezpieczeństwo danych? Przeczytaj poniższy tekst!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Jak działają darmowe chmury oraz co można w nich przechowywać?
  • Jakie są rodzaje chmur danych?
  • Czy darmowa chmura do przechowywania danych może być bezpieczna?
  • Darmowa chmura o różnej pojemności – jak wybrać?

Zobacz również: Zagrożenia w internecie – sprawdź, na co musisz uważać

Darmowa chmura do zdjęć, dokumentów czy innych plików – jak to działa?

Pliki tekstowe, dokumenty elektroniczne, zdjęcia, prezentacje – te i inne rodzaje danych, które gromadzimy na naszych komputerach, zabierają na nich sporo miejsca. Obecnie niewiele osób przechowuje je na płytach, w niepamięć odeszły już także dyskietki. W użyciu wciąż są pendrive’y czy dyski zewnętrzne. Jednak za najwygodniejszy sposób na gromadzenie różnego typu dokumentów czy plików uważa się obecnie chmury danych.

Pod pojęciem chmury kryje się przestrzeń cyfrowa – czasem określana mianem „dysku online” – w której możesz przechowywać najróżniejsze dane. Sieć zdalnych serwisów, które tworzą chmurę, gromadzi Twoje pliki i pozwala nimi zarządzać – niezależnie od tego, czy robisz to na laptopie, smartfonie, czy korzystasz z urządzenia w innym miejscu (np. w pracy). Jedynym warunkiem jest posiadanie połączenia z internetem podczas pracy w chmurze.

Dzięki temu rozwiązaniu możesz pozbyć się ze swojego komputera czy telefonu wielu plików, zapisywać niedokończone dokumenty, do których chcesz wrócić później, przesyłać pliki o dużych rozmiarach innym osobom itd.

Chmura danych – rodzaje

Możesz spotkać się z kilkoma typami chmur, które różnią się ze względu na rodzaj dostępu użytkowników.

Wyróżniamy tu:

  • chmury prywatne,
  • chmury publiczne,
  • chmury społecznościowe (dostęp ograniczony wyłącznie dla określonej grupy, np. kilku firm),
  • chmury hybrydowe (łączą funkcję przynajmniej dwóch powyższych).

Zobacz także: Skimming – co to jest i jak się przed nim bronić?

Chmury są tworzone na serwisach poszczególnych operatorów, np. chmura Google. Aby uzyskać dostęp, zazwyczaj należy założyć konto w wybranym serwisie. Operatorzy oferują darmowe chmury i płatne abonamenty. Te pierwsze sprawdzą się w przypadku, gdy nie masz zbyt wielu plików do przechowania. Natomiast jeśli potrzebujesz pojemniejszego dysku – będziesz musiał wybrać opcję płatną.

Darmowa chmura do przechowywania danych – czy to bezpieczne?

Chmura to rozwiązanie, które ma wiele zalet:

  • zyskujesz miejsce w pamięci komputera,
  • nie musisz nosić ze sobą przenośnych dysków, pendrive’ów i innych,
  • w prosty sposób udostępniasz pliki, którymi chcesz się z kimś podzielić,
  • masz szybki dostęp do potrzebnych Ci danych z dowolnego urządzenia,
  • nie grozi Ci utrata danych, jak w przypadku fizycznych dysków przenośnych, które można np. zgubić,
  • w przypadku, gdy zostanie Ci ukradzione urządzenie, np. komputer, złodziej nie dostanie się do Twoich dokumentów w chmurze, o ile nie zna hasła dostępu.

Sprawdź też: Jak tworzyć silne hasła do kont internetowych za pomocą generatora hasła i nie tylko?

Te wszystkie zalety dotyczą również darmowych chmur, które mają ponadto tę przewagę, że nic nie kosztują. Jednak istotną ich wadą jest to, że mają ograniczoną pojemność, więc jeśli masz do przechowania bardzo dużo danych, raczej nie ominie Cię konieczność wykupienia dodatkowej przestrzeni.

Darmowa chmura Google – symbol zabezpieczeń stosowanych w darmowych chmurach

Chmura danych to jednak również ryzyko. Nie jest ono duże, jednak nie można go wykluczyć. Chodzi o możliwość włamania do chmury przez osoby trzecie, co może wiązać się z utratą ważnych dokumentów czy wyciekiem Twoich danych osobowych. Warto jednak wiedzieć, że operatorzy stosują różne zabezpieczenia przed cyberatakami, m.in.:

  • stałe monitorowanie i rejestrowanie wszelkich zmian w dziennikach platform,
  • sporządzanie protokołów zarządzania zmianami,
  • szyfrowanie danych.

Żadne zabezpieczenie stosowane przez operatora nie da Ci jednak 100 proc. bezpieczeństwa, ponieważ wiele zależy tu od tego, w jaki sposób sam korzystasz z chmury. Wiele osób błędnie zakłada, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo danych w chmurze spoczywa na usługodawcy, tak jednak nie jest. Obowiązują tu wszelkie zasady bezpiecznego korzystania z internetu, ze szczególnym uwzględnieniem pilnowania danych do logowania.

Chmura a ochrona danych osobowych – jak bezpiecznie z niej korzystać? (infografika)

Darmowa chmura: 1 TB, 100 GB – czy to możliwe?

Jak już zostało wspomniane, darmowa chmura to opcja dla osób prywatnych, które nie potrzebują bardzo dużej przestrzeni do przechowywania danych. Nie znajdziesz tu więc bezpłatnych rozwiązań, które będą oferować tak dużą pojemność jak 1 terabajt czy 100 gigabajtów.

Chmura do przechowywania danych – jak wybierać? (ramka)

Wśród najpopularniejszych wirtualnych dysków, z których można skorzystać za darmo, znajdują się:

  • Google Drive – darmowa chmura Google oferuje do 15 GB pamięci; mogą z niej korzystać tylko użytkownicy prywatni, nie firmy;
  • OneDrive – darmowa chmura od Microsoft to możliwość skorzystania z 5 GB pamięci dysku;
  • iCloud – chmura Apple, z której mogą korzystać również osoby posiadające system Windows, oferuje do 5 GB darmowej pamięci;
  • BOX – darmowa chmura udostępniająca dysk do 10 GB pamięci,
  • DropBox – to darmowa chmura do 2 GB.

Przeczytaj także: Program antywirusowy – Twój must have