Jak założyć konto w banku bez polskiego obywatelstwa?

Jak założyć konto w banku bez polskiego obywatelstwa?

Otwieranie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w banku – przez internet lub stacjonarnie – to bardzo prosta sprawa. Wystarczy dowód osobisty lub paszport. Sytuacja komplikuje się jednak w przypadku osób z innym niż polskie obywatelstwem. Jak założyć konto w banku dla obcokrajowca? Czy potrzebny jest do tego numer PESEL? Czy banki uprościły procedury w przypadku uchodźców z Ukrainy? Przeczytaj nasz tekst, by dowiedzieć się więcej i poznać szczegółowe wytyczne!

O czym przeczytasz w artykule:

  • Jak założyć konto w banku – przez internet czy stacjonarnie?
  • Konto w banku dla obcokrajowca – potrzebne dokumenty
  • Konto w banku dla obcokrajowca – uchodźcy z Ukrainy

Czytaj też: 10 powodów, dla których warto mieć konto w banku

Jak założyć konto w banku – przez internet czy stacjonarnie?

Jeśli jesteś obywatelem Polski, założenie konta w banku jest bardzo proste. Niezależnie od tego, czy robisz to stacjonarnie czy online, potrzebujesz wyłącznie dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość, czyli dowodu osobistego lub paszportu. Jeśli dotąd nie miałeś rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, możesz założyć tzw. podstawowy rachunek płatniczy, który pozwala klientom wykonywać podstawowe transakcje. Co ważne, ten produkt bankowy jest całkowicie bezpłatny. W innym przypadku musisz zdecydować się na komercyjne konto. Warto zapoznać się z ofertami i promocjami bankowymi, by wybrać takie, które będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze.

Proces zakładania konta zajmuje kilka minut: musisz wypełnić wniosek, który znajdziesz na stronie internetowej wybranego banku, umieścić w nim swoje dane: imię, nazwisko, adres, PESEL, dane dokumentu tożsamości, nr telefonu i adres e-mail. Po tym, jak wyrazisz zgodę na założenie konta i na oferowane warunki, przychodzi czas na podpisanie umowy. Jeśli jesteś w placówce, zrobisz to od razu na dokumencie przedłożonym przez pracownika. W przypadku gdy , masz dwie opcje: poczekać na kuriera, który przyjedzie do Ciebie z umową i którą podpisaną zabierze następnie do placówki, albo wykonać przelew weryfikacyjny (tylko jeśli zrobisz go z konta potwierdzonego tradycyjną metodą).

Jak założyć konto w banku – przelew weryfikacyjny

Czytaj też: Jak przenieść konto do innego banku?

Konto w banku dla obcokrajowca – potrzebne dokumenty

W Polsce brakuje jednolitej procedury dotyczącej tego, jak otworzyć konto w banku dla obcokrajowca, dlatego cały proces jest mało przejrzysty. Warunki różnią się w zależności od banku, od tego, czy interesant jest polskim rezydentem podatkowym czy nie, a także od tego, czy pochodzi z kraju należącego do Unii Europejskiej czy leżącego poza wspólnotą.

Generalna zasada wygląda jednak tak, że aby otworzyć konto w polskim banku obcokrajowiec musi mieć ze sobą dokument tożsamości (najlepiej paszport) oraz dokument potwierdzający jego legalny pobyt w Polsce (np. wiza, Karta Polaka, karta stałego lub czasowego pobytu). Ten ostatni wymóg zazwyczaj nie obowiązuje obywateli UE – mogą oni przebywać w Polsce bez potwierdzenia swojego statusu. Niektóre banki wymagają też np. PIT-u, umowy najmu mieszkania czy zaświadczenia o zameldowaniu.

Czytaj też: Udogodnienia dla niepełnosprawnych – w jaki sposób banki ułatwiają korzystanie ze swoich usług?

Ze względu na dużą liczbę uchodźców z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w ostatnich miesiącach, wiele banków zdecydowało się uprościć procedury zakładania dla nich kont. Część z nich deklaruje, że Ukraińcom, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego 2022 roku, do założenia konta w banku potrzebny jest tylko paszport. Niektóre poszły jeszcze dalej i wymagają jedynie ukraińskiego dokumentu (dowód osobisty, prawo jazdy, akt urodzenia), aby otworzyć konto tymczasowe. Może ono działać do 12 miesięcy, a możliwości w jego ramach są ograniczone, ale wystarczające do prowadzenia życia w Polsce. Wiele banków wprowadziło też dodatkowe benefity dla uchodźców: zwolnienie z dodatkowych opłat, bezpłatne wypłaty z bankomatów, darmowe przelewy do ukraińskich banków itp.

Banki oferujące konta dla obcokrajowców

ING Bank Śląski, Credit Agricole, PKO BP, BNP Paribas, Santander, Pekao oraz Citi Handlowy deklarują, że Ukraińcom, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego 2022 roku, do założenia konta w banku wymagany jest tylko paszport. Bank Millenium podszedł jeszcze dalej – tu wystarczy ukraiński dokument (dowód osobisty, prawo jazdy, akt urodzenia), aby otworzyć konto tymczasowe. Może ono działać do 12 miesięcy, a możliwości w jego ramach są ograniczone, ale wystarczające do prowadzenia życia w Polsce.

Szczegółowe informacje na temat m.in. tego, jak założyć konto bankowe w Polsce, można znaleźć w Prawno-bankowym przewodniku dla uchodźców z Ukrainy przygotowanym przez Związek Banków Polskich: https://www.zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Przewodnik-prawno-bankowy-dla-uchodzcow.