Karty płatnicze – rodzaje i funkcje

Karty płatnicze – rodzaje i funkcje

Popularność transakcji dokonywanych za pomocą kart płatniczych rośnie z roku na rok. Użytkownicy cenią sobie wygodę i komfort, jaki dają. Uwalniają od konieczności wizyt w bankomacie, odliczania gotówki, a nawet noszenia portfela. Co nazwy kart mówią o ich funkcjonalności? Jakie karty płatnicze są dostępne w Polsce? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się wszystkiego na ten temat.

 

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 • Jakie są rodzaje kart płatniczych?
 • Karta kredytowa embosowana. Co to jest?
 • Karta z mikroprocesorem. Czym się charakteryzuje?
 • Preautoryzowana karta kredytowa – na czym polega?
 • Karty stykowe i bezstykowe – różnice
 • Karty debetowe i karty kredytowe – czym się różnią?

 

Karty płatnicze – rodzaje

Robienie zakupów przy pomocy karty płatniczej dla wielu osób jest znacznie wygodniejsze niż przy pomocy gotówki, którą za każdym razem trzeba wypłacać z bankomatu lub mieć ją zawsze w portfelu. Zwykle taka transakcja kartą trwa kilka sekund – wystarczy przyłożyć kartę do terminala po tym, jak pojawi się na nim kwota, i poczekać na akceptację.

Przeglądając ofertę swojego banku, z pewnością natrafisz na różne nazwy kart. Różnią się one funkcjonalnościami, a wśród najpopularniejszych znajdziesz:

 • karty debetowe,
 • karty kredytowe (nazwy kart kredytowych także mogą się różnić),
 • karty przedpłacone (typu prepaid),
 • karty wirtualne,
 • karty obciążeniowe,
 • karty stykowe i bezstykowe.

Poszczególne ich rodzaje omówimy w dalszej części artykułu.

Zobacz też: Wady i zalety karty kredytowej

Karta płatnicza embosowana – co to jest?

Karta kredytowa embosowana to inaczej karta wypukła. Jej najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że informacje o właścicielu, data ważności, jej numer są wytłoczone w plastiku, przez co uważane za trwalsze od drukowanych. Starsze typy kart embosowanych nie miały paska magnetycznego i chipa, przez co były rzadko używane. Obecnie są bardzo popularne, umożliwiają wykonywanie płatności zbliżeniowych, wypłaty z bankomatów czy wpłaty we wpłatomatach.

Karty tłoczone używane są w tzw. imprinterach, czyli urządzeniach służących specjalnie do ręcznej akceptacji transakcji. Nie są bardzo popularne – zastąpiły je nowoczesne urządzenia elektroniczne, ale wciąż korzysta się z nich w sytuacjach awaryjnych.

Karta z mikroprocesorem – czym się charakteryzuje?

Kartę z mikroprocesorem można charakteryzować w opozycji do karty z paskiem magnetycznym. Od tej drugiej różni się kilkoma rzeczami:

1.      Karta z mikroprocesorem charakteryzuje się większym bezpieczeństwem, wygodą i elastycznością.

2.      Mikroprocesor umożliwia dodanie do karty dodatkowych funkcji np. dołączenie biletu miejskiego czy programu lojalnościowego.

3.      Trudniej taką kartę skopiować oszustom.

4.      Posiada układ elektroniczny. 

Ramka – Nazwy kart: karta obciążeniowa

 

Preautoryzowana karta kredytowa – na czym to polega?

Preautoryzacja to proces polegający na czasowym zablokowaniu środków na karcie płatniczej, np. na poczet kaucji w wypożyczalni samochodów czy rezerwacji hotelowej. Konto nie jest w rzeczywistości obciążane, a tylko sprawdzane, czy ostatecznie będziesz mógł zapłacić za zarezerwowaną usługę. Zazwyczaj preautoryzacja wymaga podania danych z karty płatniczej. Zablokowana suma jest odblokowywana po weryfikacji, a płatności dokonuje się na miejscu.

Inaczej sytuacja będzie wyglądała, kiedy nie ma możliwości anulowania rezerwacji. W takim przypadku – jeśli w wyznaczonym terminie nie uregulujesz płatności za usługę – usługodawca pobierze preautoryzowaną kwotę z Twojego konta.

Karty stykowe i bezstykowe: Kasjerka oddaje klientce kartę po przeprowadzeniu transakcji

Karty stykowe i bezstykowe – różnice

Bezstykowość to jedna z podstawowych różnic pomiędzy kartami płatniczymi. Nie jest konkretnym rodzajem karty, ale funkcją dodawaną do większości modeli.

Karty bezstykowe to inaczej karty zbliżeniowe. Dają możliwość wykonania transakcji bez konieczności wkładania karty do terminala, a jedynie poprzez przyłożenie karty do PIN-pada. Płatność do 100 zł nie wymaga podawania kodu PIN (PIN może być wymagany losowo oraz przy co 5. transakcji „bezpinowej”).

Obecnie niemal wszystkie karty oferowane przez banki są zbliżeniowe. Funkcję tę można łatwo wyłączyć w ustawieniach karty w aplikacji mobilnej banku.

Karty debetowe i karty kredytowe – czy to tylko nazwy kart?


Karta kredytowa i debetowa to najpopularniejsze rodzaje kart, dlatego często są ze sobą mylone. Różnią się jednak kilkoma istotnymi różnicami, które przedstawiono w tabeli poniżej:

Teraz, gdy znasz już różne karty płatnicze, rodzaje poszczególnych z nich nie powinny stanowić dla Ciebie zagadki. Zastanów się, jakie masz potrzeby i możliwości, i dobierz kartę dostosowaną do Twojego stylu życia.

 

Zobacz też: Zakupy w internecie – przewodnik dla początkujących