Majówka, wakacje, ferie… Planuj wyjazdy z wyprzedzeniem!

Majówka, wakacje, ferie… Planuj wyjazdy z wyprzedzeniem!

Planowanie wyjazdu z wyprzedzeniem nie jest tak popularne jak oferty „last minute”, czyli na „ostatnią chwilę” – nie ma chyba osoby, która choć raz w życiu by z niej nie skorzystała. Nie oznacza to jednak, że nie warto rozważyć wykupienia wyjazdu na majówkę, ferie czy urlop kilka miesięcy wcześniej. Może to się wiązać z wieloma korzyściami – przede wszystkim finansowymi. Poznaj argumenty za wyjazdem „first minute”.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 • Jak zaplanować wyjazd z wyprzedzeniem?
 • Zalety wyjazdu z wyprzedzeniem
 • First minute a last minute – różnice
 • O czym warto pamiętać przed wyjazdem?

 Zobacz też: Jak najtaniej pożyczyć pieniądze na wakacje?

Plaża, szczęśliwa rodzina skacząca przez fale

Jak zaplanować wyjazd z wyprzedzeniem?

Zaplanowanie wyjazdu odpowiednio wcześniej to niewątpliwie wyzwanie, jednak spisanie poszczególnych zadań pozwoli Ci się spokojnie przygotować do upragnionych dni poza pracą i codziennymi sprawami.

Przede wszystkim, zanim wybierzesz się do biura podróży, sprawdź oferty w internecie i upewnij się, jakie zniżki – w związku z wcześniejszą rezerwacją – oferuje pośrednik. Czy może zaproponować Ci upust bądź darmowy wyjazd dla dziecka do określonej granicy wieku (to dość popularne rozwiązanie)? Staraj się też negocjować cenę – i zapytaj o specjalną ofertę.

Czytaj również: Promocje i chwyty marketingowe – jak nie dać się zmanipulować?

Po porównaniu ofert biur podróży w sieci wybierz się do konkretnej placówki lub skorzystaj z popularnych wyszukiwarek, które mogą obsłużyć klienta za pośrednictwem czatu. Możliwe, że konsultant sam zadzwoni do Ciebie (po wcześniejszym zgłoszeniu chęci wyjazdu) i doradzi Ci wybór odpowiedniej opcji, nawet jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem.

Zalety wyjazdu z wyprzedzeniem

Zwolennicy wyjazdów „first minute” z pewnością wymienią kilka argumentów za tą opcją wypoczynku, w odróżnieniu od urlopu kupionego na kilka godzin przed wylotem czy odjazdem.

To tylko kilka z nich.

 • Możliwość „odliczania do urlopu” i oczekiwania na miłą perspektywę wolnego – zdecydowanie lepiej pracuje się z myślą, że „jeszcze tylko tydzień do urlopu”, niż z brakiem świadomości tego, kiedy w ogóle uda się go dostać.
 • Większy wybór wycieczek – na kilka miesięcy przed sezonem wakacyjnym lub zimowym, kiedy na urlop wyjeżdżają szczególnie rodziny z dziećmi, oferta jest zdecydowanie bogatsza, ponieważ biura podróży proponują pełen katalog kierunków. W ten sposób możesz wybrać wyjazdy do nieoczywistych państw bez obaw o to, że wyprzedały się wszystkie miejsca w samolocie czy w hotelu.
 • Doskonale wiesz, kiedy odpoczniesz, możesz zorganizować wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem – nie musisz martwić się zakupami, podpisywaniem dokumentów na ostatnią chwilę, paszport zdążysz odebrać z urzędu bez najmniejszego stresu, wniosek o kartę walutową zrealizujesz na czas, a może nawet zorientujesz się, gdzie wynająć samochód na wyjeździe.

Zobacz także: Karta bezspreadowa – tani sposób na płacenie za granicą

 • Atrakcyjne zniżki i promocje – oferty „first minute” często charakteryzują się niższymi cenami i specjalnymi promocjami biur podróży, które chcą wiedzieć, czy organizowane przez nich wyjazdy będą cieszyły się odpowiednim powodzeniem. Dlatego proponują preferencyjne ceny, nierzadko lepsze niż te „na ostatnią chwilę”.
 • Mniej stresu – znasz uczucie towarzyszące kupowaniu biletów na ostatnią chwilę, wrzucaniu rzeczy do walizki, zastanawianiu się, czy spakowałeś wszystko, co potrzebne, i nie zapomniałeś niczego? To wszystko wiąże się z wyjazdami „last minute”, jednak możliwe jest pozbycie się stresujących sytuacji, jeśli uda się kupić bilety zdecydowanie wcześniej.
 • Możesz zaplanować wyjazd ze znajomymi czy rodziną. Jeśli nagle otrzymujesz urlop, często okazuje się, że nikt ze znajomych w tym samym okresie nie dostanie wolnego od swojego szefa. Jechać czy nie jechać? Tego typu dylematy mogą Cię spotkać, kiedy wyjazd organizujesz na ostatnią chwilę. Natomiast jeśli wszyscy znacie termin wyjazdu odpowiednio wcześniej, możecie umówić się, zaplanować wypad razem i zorganizować sporą grupę znajomych. Ma to swoje ogromne plusy.

First minute a last minute – różnice

Istnieje kilka podstawowych różnic między wyjazdem „first” a „last minute”. To przede wszystkim fakt, że zaliczkę na wyjazd musisz zapłacić odpowiednio wcześniej – bądź też kwotę za cały wypoczynek, w zależności od biura podróży.

Jednak zanim podpiszesz odpowiednią umowę, dokładnie sprawdź, jakie obowiązują warunki urlopu. Może się okazać, że będziesz musiał zrezygnować z wycieczki z przyczyn losowych. Upewnij się, że całość lub część opłaty nie zostanie potrącona, gdy zrezygnujesz z majówki lub ferii.

Wyjazd „first minute” a możliwość rozłożenia kosztów na raty

Sprawdź też, jakie warunki obejmuje Twoje ubezpieczenie – czy gwarantuje możliwość rezygnacji czy też przełożenia urlopu w związku z określonymi okolicznościami? Wypadki losowe się zdarzają, ważne, by upewnić się, że otrzymasz zwrot środków bądź zadatku, jeśli zmienisz zdanie i odwołasz urlop odpowiednio wcześniej.

Czytaj także: Wakacje a karta kredytowa z ubezpieczeniem

O czym warto pamiętać przed wyjazdem?

Przed wyjazdem warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które są uniwersalne i trzeba je stosować właściwie w przypadku każdego urlopu.

 • Dowiedz się, jakich dokumentów potrzebujesz przed wyjazdem i zapakuj je do walizki czy podręcznej torby odpowiednio wcześniej.
 • Dokładnie przeczytaj instrukcję wyjazdu: o której godzinie masz stawić się w miejscu zbiórki, o której odjeżdża autokar lub odlatuje samolot, jakich niezbędnych rzeczy potrzebujesz.
 • Sprawdź warunki swojego ubezpieczenia i zastanów się, czy potrzebujesz dodatkowego pakietu.
 • Weź ze sobą niezbędne przybory medyczne, takie jak plastry czy np. woda utleniona, a także tabletki na wypadek „rewolucji żołądkowych” w drodze czy bólu głowy.

Ramka: Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży – dlaczego warto skorzystać?

Przeczytaj także: Jak uniknąć wysokich opłat za korzystanie z karty podczas wakacji?