Nadchodzą podwyżki cen energii. Jak się przed nimi bronić?

Nadchodzą podwyżki cen energii. Jak się przed nimi bronić?

Podwyżki cen energii w 2022 roku są nieuniknione. Jaka jest ich skala i z czego wynikają droższe opłaty za prąd elektryczny oraz gaz? Czy można w jakiś sposób obniżyć kwoty rachunków, które już teraz mocno nadwyrężają domowy budżet? Podpowiadamy, jak oszczędzić prąd i gaz, jakie programy osłonowe zapowiada rząd, a także kto już wkrótce będzie mógł z nich skorzystać.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Dlaczego w nowym roku czekają nas podwyżki cen prądu i gazu?
  • Jakie będą ceny energii w kolejnych miesiącach?
  • W jaki sposób można obniżyć ceny energii elektrycznej i gazowej?

Przeczytaj też: Jak załatać finansowe dziury w budżecie domowym?

Podwyżki cen prądu i gazu – co nas czeka w 2022 roku?

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki 17 grudnia 2021 roku zatwierdził ceny energii dla gospodarstw domowych na kolejne miesiące, a podwyżki cen okazały się większe niż przypuszczano! Podobne prognozy dotyczą gazu, którego notowania na rynkach światowych mocno poszły w górę. I choć w 2020 roku ceny gazu były najniższe od lat, teraz ta sytuacja ma się zmienić.

Warto wspomnieć, że już tylko w samym 2021 roku cena niebieskiego paliwa dla gospodarstw domowych wzrosła w sumie aż o 25,4%. Niestety już od stycznia podwyżki sięgną aż 54%! Rząd jednak uspokaja, że w pierwszych miesiącach nowego roku drastyczne wzrosty rachunków za prąd częściowo powinna zrekompensować obywatelom tzw. tarcza antyinflacyjna.

Podwyżki cen prądu i gazu: tarcza antyinflacyjna

Cena za gaz i taryfy za prąd – jak już niedługo będą wyglądać rachunki za energię?

Wspomniane ulgi niestety dotyczą wyłącznie pierwszego kwartału 2022 roku, a to oznacza, że w kwietniu energia elektryczna w Polsce i ceny gazu znów najprawdopodobniej poszybują do góry. Typowa polska rodzina już na początku 2022 roku zapłaci około 21 zł więcej za prąd. Jeśli chodzi o gaz – ci, którzy używają błękitnego paliwa do gotowania, zapłacą miesięcznie o 9 zł więcej.

Rodziny, którym gaz jest potrzebny także do ogrzania wody, będą miały wyższy rachunek o około 56 zł. Ostatnia grupa to rodziny ogrzewające gazem cały dom. W tym przypadku należy spodziewać się większych opłat aż o 175 zł. W skali roku daje to ponad 2000 zł więcej!

Podwyżki energii – infografika

Przeczytaj też: Jak zaoszczędzić 20% swojej wypłaty każdego miesiąca?

Jak oszczędzać prąd i gaz?

Szansą na poprawę domowego budżetu i obniżenie kosztów za rachunki jest zainwestowanie w odnawialne źródła energii. Wystarczy poszukać ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań, których na rynku nie brakuje. Remedium na wysokie rachunki może być m.in. zamontowanie paneli fotowoltaicznych czy pompy ciepła w domu jednorodzinnym.

Tego typu inwestycje są na początku kosztowne, jednak po latach zwracają się z korzyścią nie tylko dla portfela, ale także środowiska naturalnego. Warto też pamiętać, że można ubiegać się o różne formy dofinansowania np. z budżetu unijnego, które obniżą koszty zakupu i montażu takiej instalacji. Dodatkową zaletą jest to, że część formalności możesz załatwić przez internet – bez wychodzenia z domu.

Kobieta z przerażeniem sprawdza rachunek za prąd i gaz

Jeśli z różnych powodów nie możesz sobie pozwolić na powyższe wydatki związane z energooszczędnymi rozwiązaniami, spróbuj obniżyć swoje comiesięczne rachunki w inny sposób. Zacznij od podstawowych rzeczy. Oto kilka propozycji!

  • Gdy kupujesz sprzęty RTV i AGD, wybieraj urządzenia o podwyższonej klasie energetycznej, a kiedy nie oglądasz nic w telewizji albo nie słuchasz radia, wyłączaj odbiorniki z prądu.
  • Używaj energooszczędnych żarówek LED.
  • Gaś światło, gdy nie przebywasz w danym pomieszczeniu.
  • Podczas gotowania używaj pokrywek na garnki, aby zmniejszyć zużycie gazu lub prądu.

Jeśli to nie pomoże, zgodnie z obowiązującym prawem możesz znaleźć konkurencyjną ofertę i zmienić dotychczasowego dostawcę energii, aby odciążyć budżet rodzinny i płacić niższe rachunki.

Przeczytaj też: Jak zachęcić rodzinę do oszczędzania?