Podstawy przedsiębiorczości – czego Twoje dziecko nauczy się w liceum, technikum albo szkole branżowej I stopnia?

Podstawy przedsiębiorczości – czego Twoje dziecko nauczy się w liceum, technikum albo szkole branżowej I stopnia?

Twoje dziecko uczy się w szkole ponadpodstawowej? W obowiązkowym rozkładzie jego zajęć znajduje się przedmiot o nazwie podstawy przedsiębiorczości. Co to jest i czego może nauczyć się na nim Twoja pociecha ? Podpowiadamy także, w jaki sposób uczęszczanie na tego typu lekcje może rozwinąć potencjał nastolatka, pobudzić w nim kreatywność i zachęcić np. do stworzenia dochodowego biznesu w przyszłości.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Podstawy przedsiębiorczości – co to za przedmiot?
  • Przedsiębiorczość w szkole, czyli czego może nauczyć się Twój syn lub córka?
  • Czy podstawy przedsiębiorczości znikną z rozkładu zajęć w 2023 roku?

Przeczytaj także: Czas na nowy etap życia Twojego dziecka: ile kosztują studia?

Podstawy przedsiębiorczości – obowiązkowy przedmiot w każdej szkole ponadpodstawowej

Uczniowie szkół ponadpodstawowych to osoby, które za chwilę osiągną pełnoletniość i wkroczą w świat dorosłych spraw. Do nich bez wątpienia należą także kwestie społeczne, polityczne i kulturowe. Młodzi ludzie muszą więc poznać podstawowe pojęcia związane z dynamicznie zmieniającą się gospodarką, sytuacją ekonomiczną w kraju czy po prostu funkcjonowaniem w takiej rzeczywistości. Wiedzę z tego zakresu mogą posiąść właśnie podczas lekcji z podstaw przedsiębiorczości.

Przedsiębiorczość w szkole – jaki jest jej cel?

Zobacz także: Czy kieszonkowe dla dziecka to dobry pomysł?

Podstawy przedsiębiorczości: krok w przedsiębiorczość dla młodego człowieka

Podstawy przedsiębiorczości to inaczej synteza z różnych zakresów wiedzy (m.in. wspomnianej ekonomii, ale także zarządzania, finansów, politologii, socjologii czy nawet psychologii i prawa). Na takich zajęciach Twoje dziecko, które już niedługo nabędzie pełną zdolność do czynności prawnych i będzie mogło samodzielnie podejmować wiążące decyzje, jest przygotowywane do aktywności społecznej i gospodarczej. Poznaje ono także podstawowe kryteria i mechanizmy procesów ekonomicznych (np. uczy się o tym, czym jest inflacja i jak rosnące ceny wpływają na życie Polaków). Program nauczania obejmuje także wskazówki związane np. ze ścieżką kariery i zagadnienia dotyczące tego, jak można być przedsiębiorczym. Twój nastolatek dowie się także, na czym polega popyt, podaż, cena.

Podstawy przedsiębiorczości powstały po to, aby zachęcać uczniów do samorozwoju, który może zaowocować w przyszłości. Bardzo często nastolatkowie dowiadują się, czym jest biznesplan i jak go napisać, a potem w ramach zaliczenia są proszeni o wymyślenie pomysłu na własną firmę. Takie łączenie teorii z praktyką oraz wskazywanie na kompetencje miękkie, które są ważne dla każdego przedsiębiorcy, jest nieocenione. Zajęcia mogą być prawdziwą inspiracją np. do wyznaczania sobie celów finansowych w przyszłości i realizowania marzeń.

Podstawy przedsiębiorczości – podstawy nauczania

Sprawdź też: Finanse dla dzieci: jak uczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Podstawy przedsiębiorczości – liceum, technikum, szkoła branżowa I stopnia. Zmiany w 2023 roku?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji i Nauki od 2023 lekcje przedsiębiorczości w szkołach ponadpodstawowych zostaną zastąpione nowym przedmiotem. Będzie to biznes i zarządzanie. Minister podkreśla, że przedmiot ma przekonać młode osoby do tego, że warto podejmować działalność gospodarczą i prowadzić własną firmę. Jak stwierdził w jednym z wywiadów: „Młody człowiek już na początku swojego dorosłego życia powinien być wyposażony w kompetencje, które pozwolą mu sprawnie funkcjonować w świecie finansów i zarządzania oraz podejmować odpowiedzialne decyzje”.

Uczeń podczas lekcji z podstaw przedsiębiorczości

Zakres tematyczny nowego przedmiotu to zagadnienia związane z:

  • finansami,
  • rynkiem pracy,
  • systemem gospodarczym.

Oprócz tego młodzież zapozna się z umiejętnościami praktycznymi – m.in. pisaniem CV, analizami przedsiębiorstw czy metodami na rozwijanie kompetencji liderskich. Biznes i zarządzanie będzie można zdawać na maturze od 2027 roku jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym.

Czytaj także: Konto dla studentów