Praca sezonowa – jak znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę na wakacje?

Praca sezonowa – jak znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę na wakacje?

Praca sezonowa może być sposobem na podreperowanie budżetu domowego czy studenckiego, a także pierwszym płatnym zajęciem chcącego zarobić nastolatka. Co roku przed wakacjami pojawiają się setki ofert zatrudnienia np. przy zbiorach owoców czy organizacji festiwali muzycznych. Czy warto skorzystać z takiej okazji? Z jakimi formalnościami się to wiąże i czy jest opłacalne? Gdzie najlepiej szukać ciekawej pracy wakacyjnej – za granicą czy w Polsce? Przeczytaj poniższy tekst, by uzyskać odpowiedzi na te i inne pytania.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 • Czym jest praca sezonowa?
 • Jakie są ciekawe oferty pracy sezonowej?
 • Lepiej zdecydować się na pracę sezonową za granicą czy w Polsce?
 • Jaką umowę należy podpisać, by wykonywać pracę sezonową?

Zobacz także: Czy kieszonkowe dla dziecka to dobry pomysł?

Praca sezonowa – na czym polega?

Praca sezonowa to taka, którą wykonuje się przez jakąś część roku. Nie ma więc charakteru stałego i jest zależna od pory roku i wynikającego z tego zwiększonego zapotrzebowania na pracowników. Najczęściej jest synonimem pracy wakacyjnej: to latem pojawia się sporo ofert dotyczących pomocy przy zbiorach owoców czy prowadzeniu budek z żywnością w kurortach. Sezonowo można również zatrudnić się zimą, np. przy odśnieżaniu dróg czy jako instruktor narciarstwa.

Prace sezonowe – regulacje prawne

Prace sezonowe są często podejmowane przez osoby młode – studentów, a nawet uczniów. To dla nich okazja, by zarobić swoje pierwsze pieniądze lub podreperować budżet przed rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego. Jednak nie tylko nastolatkowie i młodzi dorośli chwytają się takich zajęć – dla wielu osób praca wakacyjna to sposób na dodatkowy zarobek lub sposób na życie. W czasie galopującej inflacji, która właśnie tego lata ma osiągnąć swój szczyt, praca sezonowa to dla wielu ludzi, którym coraz trudniej spłacać rosnące raty kredytów czy po prostu się utrzymać, prawdziwe wybawienie.

Sprawdź też: Urlop z ograniczonym budżetem – czy tanie wakacje są możliwe?

Praca sezonowa – ciekawe oferty

Osoby, które od lat korzystają z możliwości dorobienia np. w sezonie letnim, dobrze wiedzą, gdzie szukać dobrych ofert. Ci, którzy dopiero rozglądają się za takim zajęciem, mogą mieć trudności z ustaleniem, u jakiego pracodawcy będzie im się opłacało zatrudnić.

Przez ostatnie lata z pracą sezonową za granicą było trudniej niż kiedykolwiek – wpływ na to miała rzecz jasna pandemia. W 2022 r., po zniesieniu obostrzeń w wielu krajach, znów poszukiwani są chętni na wakacyjny zarobek. Jak podaje serwis OLX, już w pierwszym kwartale 2022 r. znacząco wzrosła liczba ofert tego typu – o 38 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Najwięcej rąk do pracy potrzebnych jest w branżach:

 • gastronomicznej,
 • budowlano-remontowej,
 • transportowej,
 • magazynowej,
 • rolniczej i sadowniczej,
 • hotelarskiej*.

Praca sezonowa za granicą: zbiory winogron

Zdecydowanie najwięcej ofert pracy wakacyjnej dotyczy gastronomii – potrzebni są kucharze, kelnerzy, barmani, bariści, osoby do pomocy w kuchni. Problem ze znalezieniem pracowników mają sadownicy – do przy zbiorach owoców w 2022 r. zgłasza się znacznie mniej chętnych niż przed rokiem, co wiąże się z wybuchem wojny w Ukrainie (jeszcze w 2021 r. 90 proc. osób zatrudnianych stanowili obywatele tego kraju)**.

Praca sezonowa nad morzem, w kurortach i przy zbiorach – średnie stawki

Praca sezonowa za granicą – co warto wiedzieć?

Pojawia się również sporo ofert pracy sezonowej w Niemczech (przy zbiorach owoców, organizacji festynów), Norwegii, Danii czy Anglii. Polacy najczęściej wyjeżdżają do naszych zachodnich sąsiadów. Ci, którzy znają język, celują w gastronomię czy hotelarstwo. Inni wybierają rolnictwo, sprzątanie domów lub hoteli. Tamtejsza minimalna stawka godzinowa dla pracowników sezonowych wynosi w tym roku 10,45 euro brutto***.

Wynagrodzenie za pracę sezonową może być atrakcyjne, szczególnie to otrzymywane w euro. Jednak zanim podejmiesz decyzję, że chcesz odpowiedzieć na dane ogłoszenie, weź pod uwagę, że może to być ryzykowne. Zarówno w przypadku zajęć wakacyjnych podejmowanych w Polsce, jak i w innych krajach, należy upewnić się, że pracodawca jest godny zaufania.

Praca sezonowa za granicą i w kraju – na co warto zwrócić uwagę?

Praca wakacyjna – jakie formalności się z nią wiążą?

Zatrudnienie osoby do pracy sezonowej wymaga podpisania umowy jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania obowiązków. Może to być:

 • umowa na czas określony,
 • umowa cywilnoprawna (zlecenie, o dzieło, a także specjalny rodzaj umowy o pracę przy zbiorach).

Dla pracowników bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem jest umowa na czas określony, ponieważ daje większą pewność zatrudnienia, a także zapewnia pensję minimalną oraz prawo do urlopu. Jednak z punktu widzenia pracodawcy jest mniej opłacalna niż np. umowa o dzieło czy zlecenie, szczególnie, gdy zatrudnia się studentów lub uczniów – zatrudnienie na umowę zlecenie osoby przed 26. rokiem życia wiąże się z brakiem konieczności odprowadzania składek ZUS.

Prace sezonowe mogą również podejmować osoby niepełnoletnie. Można znaleźć oferty nawet dla osób, które mają mniej niż 15 lat. Jednak praca wakacyjna dla nieletnich do 15. roku życia może wiązać się tylko z zajęciami w obrębie jednej z następujących branż:

 • artystycznej,
 • kulturalnej,
 • sportowej,
 • reklamowej.

Tak młode osoby nie mogą podjąć pracy sezonowej wyłącznie na podstawie umowy cywilnoprawnej. Dodatkowo muszą zostać spełnione następujące warunki

 • konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego,
 • małoletni nie może pracować więcej niż 6 godzin na dobę.

Starsi nastolatkowie (15-17 lat) mogą podpisać umowę o pracę. Jednak, aby to było możliwe, również musi zostać spełnionych kilka warunków:

 • nieletni ukończył przynajmniej szkołę podstawową,
 • posiada świadectwo lekarskie, że dany rodzaj pracy nie stwarza zagrożenia dla jego zdrowia,
 • został zatrudniony w celu przygotowania zawodowego lub podejmuje tzw. pracę lekką, która nie przeszkadza w kontynuacji nauki w szkole,
 • nie podejmuje jednej z tzw. prac wzbronionych, wyszczególnionych w rozporządzeniu Rady Ministrów (chyba, że jest to niezbędne do uzyskania przygotowania zawodowego).

Praca wakacyjna dla nieletnich – jak pomóc dziecku znaleźć pracę?

Przeczytaj również: Co można robić w wakacje w mieście? Jak wypocząć, jeśli w tym roku nie stać Cię na wyjazd?

 

* Raport OLX, https://praca.olx.pl/pracownik/post/sezon-na-prace-sezonowa-dluzszy-i-wczesniej-niz-zwykle

** Dane portalu sadownictwo.com.pl, https://www.sadownictwo.com.pl/brakuje-pracownikow-sezonowych-do-zbiorow-owocow-alarmuja-sadownicy

*** Dane za Business Insider, https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/gdzie-mozna-najlepiej-zarobic-w-wakacje-sprawdzamy-oferty/2dk61t8