Preautoryzacja karty – co to jest i na czym dokładnie polega?

Preautoryzacja karty – co to jest i na czym dokładnie polega?

Z preautoryzacją, czyli blokadą środków na rachunku karty kredytowej, może spotkać się każdy, kto wypożycza samochód albo rezerwuje pokój w hotelu. To forma zabezpieczenia dla usługodawcy na wypadek, gdyby klient nie wywiązał się z umowy. Sprawdź, dlaczego preautoryzacja karty płatniczej jest taka ważna i czy należy się jej obawiać.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Czym jest preautoryzacja?
  • Blokada na karcie kredytowej – kiedy może się pojawić?
  • Na czym polega preautoryzacja karty w hotelu oraz wypożyczalni?
  • Czy rezerwacja np. hoteli jest możliwa bez karty kredytowej?

Co to jest preautoryzacja?

W najprostszym ujęciu preautoryzacja jest operacją polegającą na czasowej blokadzie środków na rachunku. Może pełnić rolę kaucji lub posłużyć do płatności w późniejszym terminie. Jest możliwa, gdy posiadasz kartę kredytową, choć można jej też dokonać za pomocą karty debetowej. Preautoryzacja odbywa się na odległość – oznacza to, że podajesz dane swojej karty podczas rezerwacji usługi, a nie już na miejscu. Pamiętaj jednak, że do momentu pozytywnego wyniku weryfikacji Twoje konto nie zostanie obciążone daną sumą, a po zakończeniu świadczenia usługi – czyli gdy zameldujesz się w hotelu i zapłacisz za pobyt albo zwrócisz samochód do wypożyczalni – blokada zostanie zdjęta, a pieniądze wrócą do Twojej dyspozycji.

Ramka – preautoryzacja karty płatniczej – warunki

Kiedy występuje blokada na karcie kredytowej?

Preautoryzacja, czyli tymczasowa blokada środków na karcie kredytowej, najczęściej wymagana jest w przypadku płatności za usługi rezerwowane z wyprzedzeniem. Określona kwota pobierana jest na poczet ewentualnych strat usługodawcy. Jeśli wypożyczysz samochód z wypożyczalni i zwrócisz go z rozbitą szybą – to właśnie z zabezpieczonych na Twoim rachunku pieniędzy właściciel pokryje koszty naprawy. Podobnie, jeśli zrezygnujesz z usługi, którą kupiłeś w ofercie bezzwrotnej. Jak długo środki będą zamrożone na Twojej karcie? To zależy od wielu czynników, jednak regułą jest okres siedmiu do czternastu dni.

Rezerwacja hotelu bez karty kredytowej – recepcja hotelowa

Na czym polega preautoryzacja w hotelu oraz wypożyczalni?

Jak wygląda preautoryzacja w praktyce? Wyobraź sobie, że planujesz wakacje (które są możliwe nawet z ograniczonym budżetem) i rezerwujesz pokój w hotelu. Podajesz dane swojej karty (na portalu służącym do rezerwacji, gdzie Twoje dane są chronione), a konkretna kwota – o ustalonej wcześniej wysokości – zostaje zablokowana na Twojej karcie. Jest to pewna forma gwarancji otrzymania zapłaty w razie, gdybyś nie przyjechał lub odwołał rezerwację po przekroczeniu terminu bezkosztowej zmiany planów.

Co ciekawe, sama preautoryzacja nie jest jednoznaczna z finalizacją transakcji, a potencjalny pobyt można rozliczyć nawet inną kartą (po uprzednim poinformowaniu hotelu). W takim przypadku preautoryzacja zostanie zakończona wraz z przelewem, a Ty, jako gość, masz prawo do otrzymania wydruku potwierdzającego unieważnienie operacji blokady.

Ramka – blokada na karcie kredytowej staje się standardem

Czy rezerwacja hoteli bez karty kredytowej jest możliwa?

Preautoryzacja karty kredytowej stosowana jest najczęściej przez hotele i wypożyczalnie pojazdów, ale również przez biura podróży czy nawet restauracje, które organizują imprezy okolicznościowe. Wszystkie tego typu podmioty starają się zminimalizować ryzyko poniesienia kosztów własnych, gdy klient się rozmyśli albo narazi usługodawcę na straty.

Czy więc rezerwacja hotelu, a nawet szerzej – pokoju lub całego apartamentu – może odbyć się bez karty kredytowej i blokady środków na niej? Niekoniecznie. Nawet platformy typu Booking lub Airbnb prowadzą swoją działalność w oparciu o preautoryzację. Możesz jedynie szukać konkretnych obiektów, które rezygnują z tego zabezpieczenia. Bardzo często jednak hostele, które honorują płatność na miejscu, oferują niski standard usług. Blokady środków na karcie kredytowej nie należy się bać. Jak mówi przysłowie – nie taki diabeł straszny, jak go malują. Tym bardziej, że preautoryzacja jest operacją bezpieczną, szybką i przede wszystkim – korzystną dla obu stron transakcji.

Czytaj również:  Jak uczyć dziecko zarządzania finansami?