Program 300 plus – dla kogo jest przeznaczone świadczenie Dobry Start i jak z niego skorzystać?

Program 300 plus – dla kogo jest przeznaczone świadczenie Dobry Start i jak z niego skorzystać?

Wyprawka szkolna dla dziecka potrafi być sporym obciążeniem domowego budżetu. Jak podaje serwis Money.pl, jej koszt w 2021 roku w wersji minimum wynosi ok. 370 zł, jednak przeciętnie rodzice wydali na artykuły szkolne dla dziecka aż 1388 zł*. Jak łatwo się domyślić, w rodzinach wielodzietnych te koszty są zdecydowanie większe. Wsparciem w tej sytuacji może być rządowy program „Dobry Start”, w ramach którego rodzice mogą otrzymać na każde dziecko uczące się świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł. Nie przegap terminów! Sprawdź, jak i kiedy złożyć wniosek o 300 plus.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Komu przysługuje świadczenie 300 plus?
  • Kto może złożyć wniosek o 300 plus?
  • Kiedy upływa termin składania wniosków w programie „Dobry Start”?
  • Jakie istotne zmiany zaszły w programie w 2021 roku?
  • Jak złożyć wniosek o 300 plus?

 

Przeczytaj także: ePUAP – zaloguj się i załatw sprawę w urzędzie bez wychodzenia z domu

Program „Dobry Start”, czyli 300 plus – dla kogo?

Program 300 plus – lub posługując się oficjalną nazwą: „Dobry Start” – to finansowe wsparcie dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Ma ono odciążać rodziców w wydatkach związanych z wyprawką szkolną. O wypłacane przez państwo świadczenie w wysokości 300 zł mogą wystąpić rodzice uczniów od 1 klasy szkoły podstawowej. Górną granicą jest zaś wiek 20 lat – pod warunkiem, że dziecko kontynuuje naukę w szkole średniej, policealnej lub szkole dla dorosłych. W wypadku dzieci niepełnosprawnych dofinansowanie dla osoby uczącej się jest wypłacane do ukończenia przez nią 24 roku życia.

Co istotne, świadczenie 300 plus nie jest zależne od dochodów, zatem mogą o nie wnioskować wszyscy rodzice bez ograniczeń. Wyprawka 300 plus jest wypłacana na każde uczące się dziecko, co oznacza, że w przy dwójce uczniów otrzymasz 600 zł, przy trójce – 900 zł itd. Świadczenie „Dobry Start” przysługuje raz w roku, jest wolne od podatków oraz nie podlega egzekucji komorniczej. Nie wlicza się też do dochodu przy ustalaniu prawa do zasiłków.

Ramka – dla kogo nie jest przeznaczone świadczenie „Dobry Start”

Przeczytaj także: Jak załatać finansowe dziury w budżecie domowym?

Wniosek 300 plus – kto może go złożyć?

Wniosek o 300 plus składają rodzice (a w zasadzie jedno z nich, gdyż świadczenie przysługuje jednej osobie – matce lub ojcu), opiekunowie prawni lub faktyczni, rodzice zastępczy bądź sama dorosła osoba ucząca się, która nie jest na utrzymaniu rodziców. W sytuacji gdy rodzice są rozwiedzeni i sprawują opiekę nad dzieckiem (lub dziećmi) naprzemiennie, świadczenie zostanie podzielone między nich – każdy opiekun otrzyma po 150 zł na dziecko.

Wyprawka szkolna 300 plus przysługuje również na dzieci przebywające w domach dziecka lub placówkach opiekuńczo-wychowawczych. W takiej sytuacji osobą upoważnioną do złożenia wniosku w programie „Dobry Start” jest dyrektor placówki, a po usamodzielnieniu się podopiecznego – on sam w swoim imieniu.

Wyprawka szkolna 300 plus – czworo dzieci z zeszytami i plecakami

Ważne terminy, czyli do kiedy złożyć wniosek 300 plus?

Aby otrzymać świadczenie 300 plus, podobnie jak w ubiegłych latach należy przestrzegać określonych przez rząd terminów. W 2021 roku proces przyjmowania wniosków przez internet ruszył 1 lipca. Jeśli więc jeszcze nie wysłałeś swojego – nie zwlekaj, bo czasu coraz mniej.

Dokumenty złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane, dlatego najlepiej zrób to od razu. Szkoda byłoby stracić pieniądze, które Ci się należą. Tym bardziej że cała procedura nie jest trudna ani czasochłonna.

Koniec papierowych wniosków! Od 2021 roku 300 plus przez internet

Warto wiedzieć, że w tym roku w programie „Dobry Start” zaszła pewna istotna zmiana. Dotychczas pieniądze były wypłacane przez gminy i powiatowe centra pomocy rodzinie, a wnioski przyjmowano zarówno w wersji online, jak i w formie papierowej.

Od 1 lipca 2021 roku wnioski o świadczenie „Dobry Start” składa się na nowych zasadach. Obsługę programu przejął ZUS, a dokumenty należy wysyłać wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić przez portal PUE ZUS, w bankowości elektronicznej swojego banku lub przez portal informacyjno-usługowy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Emp@tia.

Co warto podkreślić, również wypłata świadczenia 300 plus będzie się odbywać wyłącznie w formie bezgotówkowej, przelewem na wskazane we wniosku konto bankowe.

Zobacz też: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?

300 plus – wniosek online krok po kroku

Aby złożyć wniosek online o 300 plus, trzeba mieć utworzony Profil Zaufany lub posiadać podpis elektroniczny. Dodatkowo jeżeli wniosek chcesz wysłać bezpośrednio poprzez stronę ZUS-u, będzie Ci potrzebne konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wówczas po zalogowaniu na swój profil wybierasz u góry zakładkę Ubezpieczony, po czym w lewym menu klikasz zakładkę Dobry Start > Utwórz nowy wniosek. Teraz wystarczy już tylko czytać uważnie wyświetlane instrukcje i postępować zgodnie z nimi – system przeprowadzi Cię przez cały proces i podpowie, jakie dokumenty musisz załączyć do wniosku.

Podobna procedura obowiązuje w serwisie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Emp@tia. Po zalogowaniu Profilem Zaufanym lub podpisem kwalifikowanym należy uzupełnić formularz z danymi niezbędnymi do utworzenia profilu. Gdy ten etap masz już za sobą, wybierasz wniosek Świadczenie „Dobry Start”  i postępujesz zgodnie z instrukcjami. Na koniec zatwierdzasz dane, dodajesz załączniki (jeśli są niezbędne – system podpowie Ci to wcześniej) i wysyłasz wniosek.

Jeżeli nie masz konta w powyższych serwisach, najprostszym sposobem będzie skorzystanie z usług swojego banku. Dzięki temu nie musisz tworzyć nowego profilu, bo Twoje dane już są zapisane. Obecnie wysyłanie wniosków o świadczenie „Dobry Start” umożliwia kilkanaście największych instytucji – ich aktualna lista znajduje się na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak złożyć wniosek o 300 plus w banku?

Szczegóły procesu mogą się nieznacznie różnić w zależności od banku, jednak główne kroki wszędzie wyglądają podobnie. Etapy składania wniosku online o 300 plus i wypłaty świadczenia prezentuje poniższa grafika.

Jak złożyć wniosek o 300 plus w bankowości internetowej

Uwaga – niezależnie od tego, którą z trzech powyższych ścieżek wybierzesz, potwierdzeniem skutecznego wysłania wniosku „Dobry Start” jest otrzymanie na adres e-mail tzw. UPO – Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Kiedy nastąpi wypłata 300 plus? Zgodnie z informacjami na stronach rządowych dla wniosków złożonych we wrześniu, październiku i listopadzie świadczenia będą wypłacane w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Pobierz najważniejsze informacje o programie „Dobry Start”.

 

* Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/myslisz-ze-wyprawka-to-koniec-kosztow-szykuj-kolejne-stuzlotowki-6678145003006816a.html