Przybory szkolne – jak skompletować wyprawkę w oszczędny sposób?

Przybory szkolne – jak skompletować wyprawkę w oszczędny sposób?

Co roku temat wyprawki szkolnej spędza wielu rodzicom sen z powiek. Przybory szkolne są coraz droższe i nawet dofinansowanie w postaci programu Dobry start może tu niewiele pomóc. Jak można skompletować wyprawkę szkolną taniej? Gdzie kupić podręczniki używane? Na jakich artykułach szkolnych można oszczędzić? Sprawdzone porady znajdziesz w poniższym tekście!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 • Co wchodzi w skład wyprawki szkolnej?
 • Ile kosztuje wyprawka szkolna?
 • Jak kupować przybory szkolne taniej?

Zobacz też: Finanse dla dzieci: jak uczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Wyprawka szkolna – lista potrzebnych przedmiotów

Wyprawka szkolna to temat, który co roku dostarcza wielu rodzicom i opiekunom niemałych trudności. Niektórzy już na początku wakacji zaczynają szacować koszty zakupu przyborów szkolnych, podręczników, nowych ubrań i wielu innych rzeczy, które ich pociechy muszą mieć 1 września. Jest ich bardzo dużo, szczególnie w przypadku dzieci, które zaczynają pierwszą klasę i nie mają jeszcze niczego z poprzednich lat.

Wyprawka szkolna – lista. Co kupić?

Wyprawka szkolna 2022 – ile kosztuje?

W 2022 r. sytuacja jest jeszcze trudniejsza – w wyniku rosnącej inflacji ceny wszelkich towarów, w tym artykułów szkolnych, są najwyższe od lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Provident, w tym roku średni koszt wyprawki szkolnej to około 350 zł, czyli o 14 zł więcej niż rok temu*. Przy czym szacunki te nie uwzględniają np. cen plecaków, które według Business Insidera mogą kosztować od 150 do nawet 300 zł za sztukę**. Co piąty badany wyda na wyprawkę więcej – między 400 a 500 zł. Jeszcze więcej na zakup przyborów szkolnych przeznaczy 16,1 proc. rodziców.

Rzeczy szkolne – jak kompletują je rodzice?

Opiekunowie dzieci w wieku szkolnym mogą otrzymać od państwa 300 zł na nabycie artykułów szkolnych. Dofinansowanie na zakup rzeczy do szkoły to z pewnością ulga dla portfela, jednak biorąc pod uwagę obecne ceny wielu towarów (np. wspomnianych plecaków), może się okazać, że uzyskane z programu pieniądze pokryją zaledwie niewielką część łącznych kosztów wyprawki.

Czytaj też: Jak załatać finansowe dziury w budżecie domowym?

Podręczniki używane i nie tylko – tania wyprawka szkolna

Wielu rodziców borykających się z problemami finansowymi szuka sposobów na to, by skompletować przybory szkolne dla dzieci jak najniższym kosztem. Tania wyprawka szkolna w czasach nieustannie rosnących cen stanowi wyzwanie. Na wielu rzeczach można jednak sporo oszczędzić – z pożytkiem dla portfela i dla środowiska!

Wyprawka do szkoły – mama odprowadzająca do szkoły swoją córkę

Opiekunowie dzieci, które mają starsze rodzeństwo, bardzo często mają ułatwioną sytuację, ponieważ młodsze pociechy mogą korzystać z rzeczy szkolnych po bracie czy siostrze. Jeśli jednak między dziećmi jest większa różnica wieku, to – biorąc pod uwagę kolejne reformy edukacji i zmiany w programach nauczania – konieczne będzie kupienie nowych książek, ponieważ te po braciach i siostrach mogą okazać się nieaktualne. W takich przypadkach warto poszukać w internecie antykwariatów i innych miejsc, w których można kupić używane podręczniki online. Możesz też wybrać się na organizowane przy szkołach kiermasze książek.

Podręczniki używane a ekologia

Inne przybory szkolne, które dziecko musi mieć ze sobą 1 września, możesz spróbować kupić taniej, korzystając z poniższych rad:

 • Przygotuj dokładną listę zakupów z dużym wyprzedzeniem (unikniesz kupowania niepotrzebnych rzeczy w ostatniej chwili),
 • Zakupy rozłóż w czasie (możesz zacząć kompletować wyprawkę już na początku wakacji),
 • Wybieraj dyskonty lub duże markety (tam wiele artykułów szkolnych jest tańszych),
 • Kupuj przez internet, korzystając z ofert promocyjnych,
 • Korzystaj z promocji (ale z głową!) – zwróć uwagę, czy ceny nie zostały sztucznie obniżone, tzn. najpierw je podniesiono, by potem przyciągnąć kupujących pozornie atrakcyjną ofertą,
 • Sprawdź, co z Twoich przyborów biurowych lub rzeczy szkolnych, które wciąż przechowujesz, nadaje się dla Twojego dziecka (np. dobrze zachowany piórnik, linijki itd.),
 • Wybieraj przedmioty uniwersalne, które sprawdzą się w kolejnych latach,
 • Ubrania kup na wyprzedażach sezonowych,
 • Nie zabieraj dzieci na zakupy, jeżeli to możliwe (dzieci często chcą kupować rzeczy, które im się po prostu podobają, są akurat modne, ale niekoniecznie będą takie za pół roku),
 • Skorzystaj z możliwości dofinansowania zakupu wyprawki,
 • Pomyśl z dużym wyprzedzeniem, o tym, jak oszczędzić na zakup wyprawki, np. odkładaj część lub całość kilku wypłat 500+.

Przeczytaj również: Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?

 

 

* Barometr Providenta, https://media-provident.pl/pr/760368/barometr-providenta-koszty-wyprawki-szkolnej-rosna-czesciej-zwracamy-uwage-na-ceny.

** Za: Business Insider, https://businessinsider.com.pl/finanse/wyprawka-szkolna-ile-kosztuje-w-2022-roku/z7hs6m2.