Sposoby płatności za zakupy przez internet

Sposoby płatności za zakupy przez internet
4 czerwca 2021 ·5 min czytania

Zakupy przez internet to przede wszystkim wygodna forma, z której korzysta coraz więcej osób. Bez wychodzenia z domu możesz znaleźć najlepsze oferty i konkurencyjne ceny. Bez problemu kupisz też produkty, które są mniej dostępne w sklepach stacjonarnych. Lubisz kupować w sieci, ale zastanawiasz się, czy płatności na pewno są bezpieczne? Na szczęście obecnie istnieje tak wiele sposobów regulowania opłat, że nawet jeśli któraś nie zdobędzie Twojego zaufania, wciąż pozostaje wiele możliwości. Sprawdź, jakie są metody płatności za zakupy przez internet, i wybierz tę, która odpowiada Ci najbardziej.

 Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Z jakich metod płatności możesz skorzystać, robiąc zakupy w internecie?
  • Czy płatności online są bezpieczne?
  • Jak działa prawo odstąpienia od umowy?

Metody płatności w internecie

Metody płatności w internecie

Jedną z najbardziej popularnych i bezpiecznych metod płatności za zakupy jest płatność kartą. Nie musisz mieć karty kredytowej, wystarczy debetowa. Podczas transakcji musisz podać imię i nazwisko posiadacza karty, jej numer oraz kod CVV2/CVC2. To trzy cyfry, które znajdziesz na odwrocie swojej karty. To szybki i bardzo wygodny sposób!

Coraz częściej za zakupy decydujemy się płacić BLIKIEM. Kod BLIK generujesz w aplikacji mobilnej swojego banku. Następnie wklejasz go na stronie transakcji, potwierdzasz opłatę w swojej aplikacji bankowej i… gotowe! 

Czytaj także: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych?

Równie wygodną metodą jest e-przelew. Jeśli ją wybierzesz, zostaniesz przekierowany na stronę z listą banków. Wystarczy, że zalogujesz się do swojego konta i zaakceptujesz przelew, a następnie zatwierdzisz go kodem, który otrzymasz w wiadomości SMS. Pamiętaj, by sprawdzić, czy nazwa odbiorcy oraz kwota przelewu zgadzają się ze stanem faktycznym. 

Bardziej standardowym sposobem płatności za zakupy w sklepach internetowych jest tradycyjny przelew. Musisz jednak pamiętać, że przesyłka zostanie nadana dopiero po zaksięgowaniu opłaty na koncie sklepu lub sprzedawcy. To na pewno wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania niż w przypadku wcześniejszych metod. 

Czytaj także: Historia rachunku bankowego – jak może Ci pomóc w kontrolowaniu wydatków?

Jeśli boisz się płacić w internecie, wybierz płatność przy odbiorze. W tym wypadku zapłacisz za zakupy dopiero podczas odbioru przesyłki. Z reguły kurierzy posiadają terminal płatniczy, dlatego będziesz mieć możliwość w szybki i bezpieczny sposób zapłaty kartą lub telefonem.

Kolejną wygodną możliwością są raty za zakupy w sklepach internetowych. To coraz bardziej popularna metoda płatności. Niektóre sklepy umożliwiają rozłożenie płatności na raty – często nieoprocentowane – nawet w przypadku niezbyt drogich produktów. Informację o tym, z jakim oprocentowaniem wiążą się Twoje raty, znajdziesz na stronie sklepu. Aby sfinalizować zakup, zostaniesz poproszony o informacje o swoich dochodach, miejscu zatrudnienia, a także o inne niezbędne dane, np. serię i numer dowodu osobistego. To weryfikacja niezbędna do sprawdzenia Twojej zdolności kredytowej. Jeśli przejdziesz weryfikację pozytywnie, w ciągu kilku lub kilkunastu minut otrzymasz decyzję o przyznaniu Ci kredytu ratalnego. 

Kobiece dłonie – jedna trzymająca kartę płatniczą, druga dotykająca klawiatury laptopa

Czy płatności online są bezpieczne?

Nowoczesne systemy płatności online są bezpieczne. Każda transakcja jest odpowiednio zabezpieczona. Nie musisz się obawiać, że po dokonaniu płatności pieniądze będą znikać z Twojego konta niepostrzeżenie. Pamiętaj tylko, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Ramka – zasady bezpieczeństwa podczas płatności za zakupy przez internet

Prawo do odstąpienia od umowy

Zakupy przez internet są bardzo wygodne nie tylko dlatego, że możesz je zrobić w dowolnym momencie dnia, siedząc na swojej ulubionej kanapie. Jeżeli zamówione przez Ciebie produkty okażą się nie takie, jak oczekujesz, masz prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu towarów. W takim wypadku musisz odesłać towar w ciągu 14 dni – chyba że sklep wydłuży ten termin.

Zaletą zakupów online jest także to, że nie musisz mieć przy sobie gotówki. Wystarczy, że skorzystasz z płatności internetowych, aby szybko opłacić swoje zakupy. Nie musisz się obawiać – nowoczesne metody płatności mają wiele zabezpieczeń. Zawsze jednak warto pamiętać o zachowaniu ostrożności.

Czytaj także: Prawo zwrotu zakupów przez internet