Tarcza inflacyjna – kto i jakie wsparcie może otrzymać?

Tarcza inflacyjna – kto i jakie wsparcie może otrzymać?

Tarcza inflacyjna, której przepisy weszły w życie z początkiem lutego, ma złagodzić skutki wzrostu cen. Pakiet inflacyjny zakłada obniżkę opłat m.in. za paliwo, gaz, nawozy, ciepło systemowe oraz podstawowe produkty spożywcze. Ważnym elementem programu jest również dodatek osłonowy, którego wysokość zależeć ma od dochodu, liczby domowników oraz źródeł ogrzewania. Zobacz, ile możesz oszczędzić dzięki nowemu pakietowi rozwiązań.

Z tego artkułu dowiesz się:

 • Co to jest tarcza inflacyjna?
 • Jakie zmiany wprowadza pakiet inflacyjny?
 • Czym jest inflacja oraz jakie są jej przyczyny i skutki?
 • Jakie korzyści przyniesie tarcza inflacyjna dla rodzin?
 • Dla kogo jest przeznaczony pakiet inflacyjny i w jakiej wysokości są dopłaty?

Zobacz także: Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – co to jest i czy warto w nich oszczędzać?

Tarcza inflacyjna – od kiedy obowiązuje i czym właściwie jest?

Jednym z najważniejszych problemów, z którym obecnie musimy sobie radzić, są wysokie ceny i rachunki.. Miesiąc później ogłoszono rozszerzenie jej założeń i wprowadzenie dodatkowych obniżek, a sam projekt uzyskał nazwę Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, która miała złagodzić skutki inflacji oraz obniżyć jej wskaźnik o 1-1,5 pkt proc. Aktualne ceny mają być obniżone na okres sześciu miesięcy, czyli do końca lipca 2022 r.

Pakiet inflacyjny – jakie wprowadza zmiany?

Oto główne zmiany, jakie wnosi tarcza antyinflacyjna:

 • obniżenie stawki VAT na gaz ziemny – od 1 lutego wynosi 0%;
 • zmniejszenie rachunków za gaz poprzez zamrożenie cen zawartych w taryfie sprzedawcy z urzędu;
 • obniżenie stawki VAT na żywność do 0% – szacuje się, że przeciętna rodzina zaoszczędzi ok. 45 zł miesięcznie;
 • zmniejszenie wysokości stawki VAT oraz akcyzy na paliwo – od lutego podatek VAT ma wynieść 8% co pozwoli zaoszczędzić nawet 70 groszy na litrze;
 • obniżenie stawki VAT na 5% oraz zniesienie akcyzy na energię elektryczną;
 • zmniejszenie stawki VAT na ciepło do 5%;
 • obniżenie stawki VAT na nawozy do 0%;
 • wprowadzenie dodatku osłonowego.

Na szczególną uwagę zasługuje obniżenie stawki VAT dla podstawowych produktów żywnościowych. Projektem objęte zostały zboża, przetwory zbożowe oraz wyroby piekarnicze, warzywa i owoce, mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie oraz napoje zawierające przynajmniej 20% soku warzywnego lub owocowego oraz napoje mleczne.

Przeczytaj również: Świąteczne zakupy – gdzie i jak zrobić, żeby finansowo nie bolało? Poszukiwanie tanich sklepów i okazji cenowych

Warto również dodać, że w parze ze zmianami idą nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Jeśli posiadasz sklep bądź stację paliw, jesteś zobligowany do umieszczenia czytelnej informacji, dla których towarów obniżona została stawka VAT. Natomiast w przypadku sprzedaży energii cieplnej, energii elektrycznej oraz gazu ziemnego, stosowna informacja musi być dołączona do faktury bądź innego dokumentu potwierdzającego sprzedaż.

Pakiet inflacyjny: trzy koszyki wypełnione jedzeniem

Tarcza inflacyjna – dlaczego była potrzebna? Przyczyny i skutki wzrostu inflacji

Temat inflacji jest w ostatnim czasie jednym z najważniejszych w mediach, jednak nie wszyscy wiedzą, co właściwie oznacza to pojęcie. Zjawisko to polega na postępującym wzroście przeciętnego poziomu cen, przez co maleje siła nabywcza pieniądza. Najprościej rzecz ujmując, przy wzroście inflacji za tę samą ilość pieniądza jesteś w stanie kupić mniejszą ilość danego produktu.

Ciągły wzrost przeciętnego poziomu cen w oczywisty sposób szkodzi poprawie warunków ludzkiego życia. Inflacja w znaczący sposób pogłębia niepewność co do słuszności produkowania poszczególnych towarów lub świadczenia usług ze względu na znaczną zmianę ceny. Dodatkowo wartość tracą niezabezpieczone oszczędności, głównie te znajdujące się na nisko oprocentowanych lokatach bankowych oraz te pozostawione w kieszeni, czego konsekwencją może być chęć szybkiego ich wydania na towary, których wartość nie maleje. Takie rozwiązanie powoduje napędzanie sektorów gospodarki produkujących dobra trwałe, a co za tym idzie – wzrost cen tych towarów.

Infografika – tarcza inflacyjna a główne przyczyny inflacji

Warto jednak podkreślić, że inflacja w obecnym czasie jest problemem globalnym i z podwyższonymi cenami musi poradzić sobie wiele państw na świecie. Ogromny wpływ na zwiększenie inflacji miała i wciąż ma wspomniana wyżej pandemia koronawirusa. Zamknięcie fabryk, spowolnienie lub wstrzymanie dostaw, brak dostępności materiałów oraz problem z transportem międzynarodowym – to tylko niektóre z problemów, z jakimi świat musiał sobie radzić od początku 2020 roku.

Czytaj także: Jak pandemia zmieniła zwyczaje płatnicze Polaków?

Nie bez znaczenia jest również aktualna sytuacja w Europie związana z agresją wojsk rosyjskich na Ukrainie. Ekonomiści oceniają, że z powodu wzrostu cen energii inflacja może być podwyższona nawet o 1 pkt proc. w przyszłym roku. Głównymi problemami są wzrost cen gazu, niewystarczające jego zapasy oraz wstrzymanie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. Zmniejszona podaż może oznaczać, że ceny niebieskiego paliwa jeszcze długo będą wysokie, co będzie miało bezpośredni wpływ na utrzymywanie się, a nawet zwiększanie inflacji.

Pakiet inflacyjny: inflacja na niskim poziomie jako pożądane gospodarczo zjawisko

Jakie korzyści przyniesie tarcza inflacyjna dla rodzin?

Jednym z głównych założeń tarczy antyinflacyjnej jest wprowadzenie dodatku osłonowego, który w realny sposób ma zrekompensować wzrost cen żywności, gazu oraz energii elektrycznej. Szacuje się, że z tej formy pomocy skorzystać może blisko 7 milionów gospodarstw, co przełoży się na uszczuplenie budżetu państwa nawet o 4 miliardy złotych.

Wnioski o dodatek można składać do 31 października 2022 r. drogą elektroniczną lub w najbliższej gminie. Środki zostaną wypłacone jednorazowo, niezwłocznie po jego przyznaniu do 2 grudnia bieżącego roku.

Tarcza inflacyjna – dla kogo i w jakiej wysokości są dopłaty?

Wysokość dopłat może być uzależniona od liczebności rodziny bądź źródła ogrzewania – jakim w przypadku tego projektu jest palenisko węglowe. Na jakie dopłaty mogą liczyć Polacy?

 • 1 osoba – dodatek w wysokości 500 zł dla gospodarstw ogrzewanych węglem oraz 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych o dochodach miesięcznych do 2100 zł;
 • 2-3 osoby – dodatek w wysokości 750 zł dla gospodarstw ogrzewanych węglem oraz 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych o dochodach miesięcznych na osobę do 1500 zł;
 • 4-5 osób – dodatek w wysokości 1062,50 zł dla gospodarstw ogrzewanych węglem oraz 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych o dochodach miesięcznych na osobę do 1500 zł;
 • ≥ 6 osób – dodatek w wysokości 1437,50 zł dla gospodarstw ogrzewanych węglem oraz 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych o dochodach miesięcznych na osobę do 1500 złTarcza inflacyjna dla rodzin a dodatek osłonowy