Ubezpieczenie turystyczne – czy warto je wykupić przed urlopem?

Ubezpieczenie turystyczne – czy warto je wykupić przed urlopem?

Przezorni podróżnicy przed wyjazdem – czy to za granicę, czy w Polskę – wykupują ubezpieczenie turystyczne. Do czego ono służy? Jakie są rodzaje i najczęściej wybierane ubezpieczenia na wakacje? Jaki zakres obejmują i ile kosztują? Czy w każdym przypadku warto je mieć? Przeczytaj poniższy artykuł, by znaleźć odpowiedzi na te pytania!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 • Czym jest ubezpieczenie turystyczne i jakie są jego rodzaje?
 • Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?
 • Czy warto wykupić ubezpieczenie na wakacje?
 • Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Zobacz także: Wakacje samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem? Jak podróżować w czasach wysokiej inflacji?

Ubezpieczenie turystyczne – do czego służy i jakie są jego rodzaje?

Ubezpieczenie turystyczne to specjalny rodzaj polisy ubezpieczeniowej, który daje ochronę podczas podróży. Jego rodzaj dopasowuje się do charakteru wyjazdu. Zazwyczaj firmy oferują kilka pakietów podstawowych, które można rozszerzyć o dodatkowe elementy.

Ubezpieczenie na czas wakacji – najpopularniejsze produkty firm ubezpieczeniowych

Do pakietu podstawowego ubezpieczenia turystycznego bardzo często oferowane są następujące polisy:

 • ubezpieczenie bagażu podróżnego,
 • ubezpieczenie uprawiania sportu rekreacyjnego lub sportu wysokiego ryzyka,
 • ubezpieczenie OC (na wypadek wyrządzenia szkód osobom trzecim),
 • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
 • ubezpieczenie do karty kredytowej,
 • ubezpieczenie na wypadek rezygnacji lub skrócenia pobytu,
 • ubezpieczenie od zdarzeń, do których doszło, gdy byłeś pod wpływem alkoholu,
 • ubezpieczenie na wypadek nasilenia objawów choroby przewlekłej.

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne na wakacje za granicą – koronawirus

Ubezpieczenie turystyczne – cena a zakres ochrony

Koszt ubezpieczenia turystycznego zależy przede wszystkim od tego, co wchodzi w skład polisy, jaką zdecydujesz się wykupić. W tej kwestii nie warto kierować się jak najniższą ceną – musisz założyć, że kwota, na jaką opiewa ubezpieczenie, rzeczywiście pokryje koszty np. kilkudniowego pobytu w szpitalu w danym kraju.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne? Cena zależy m.in. od:

 • zakresu polisy (najtańszy będzie pakiet podstawowy, jednak nie zagwarantuje Ci on ochrony we wszystkich przypadkach, np. gdy zostanie skradziony Twój bagaż),
 • czasu, jaki spędzisz w podróży,
 • sumy gwarantowanej polisy (im wyższa suma gwarantowana, tym wyższy koszt polisy. Przekłada się to również na zakres ochrony: w razie wypadku czy pobytu w szpitalu większość lub wszystkie koszty pokryje ubezpieczyciel),
 • kierunku podróży (im dalej się wybierasz, tym więcej zapłacisz. Stawki rosną znacząco, gdy w grę wchodzą kraje poza Unią Europejską oraz takie, które są z różnych powodów uznawane za niebezpieczne dla turystów),
 • celu podróży (polisa wakacyjna będzie tańsza od takiej obowiązującej również w czasie pracy fizycznej),
 • tego, czy celem lub elementem Twojej podróży będzie uprawianie sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka.

Najtańsze ubezpieczenie na wakacje za granicą kupisz, jeśli planujesz podróżować w obrębie Unii Europejskiej. Dzienny koszt wynosi wówczas od 4 zł (co gwarantuje pokrycie kosztów leczenia do 80 tys. zł) do około 68 zł za dzień (co pokryje ewentualne koszty leczenia wynoszące do 500 tys. zł)*. Ponadto podróżujący po UE mają możliwość zabrania ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pokrywa m.in. koszty leczenia w zagranicznych placówkach służy zdrowia.

Najtańsza polisa dotycząca podróży poza Europę to dzienny koszt ponad 5 zł, przy czym raczej nie pokryje ona ewentualnych kosztów leczenia i na pewno warto ją dodatkowo rozszerzyć. Najdroższa kosztuje ponad 100 zł i zapewnia ochronę niemal w każdej sytuacji i na bardzo wysoką kwotę*.

Na niższe koszty zakupu ubezpieczenia turystycznego mogą liczyć tak naprawdę dwie grupy podróżujących:

 • dzieci (dla nich ubezpieczenie turystyczne zazwyczaj jest tańsze, nawet w przypadku dalekich podróży),
 • osoby, które wybierają się na wycieczkę z biurem podróży i mają w pakiecie wykupione podstawowe ubezpieczenie (warto je dodatkowo rozszerzyć).

Sprawdź też: Co można robić w wakacje w mieście? Jak wypocząć, jeśli w tym roku nie stać Cię na wyjazd?

Ubezpieczenie turystyczne – czy warto je wykupić?

Ubezpieczenie turystyczne – kobieta pakująca do plecaka podróżnego apteczkę pierwszej pomocy

Polisę warto wykupić niezależnie od tego, czy wybierasz się na trzydniową wycieczkę, czy na miesięczną wyprawę. EKUZ nie gwarantuje np. pokrycia kosztów transportu medycznego, więc jeżeli podczas podróży po Europie ulegniesz wypadkowi i pojawi się konieczność przewiezienia Cię karetką do Polski, zapłacisz za to z własnej kieszeni. W przypadku podróży do dalekich krajów dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne na wakacje za granicą wydaje się oczywistością.

Ubezpieczenie na wakacje w Polsce wielu osobom może wydawać się zbędnym wydatkiem, ale i tu warto je dokupić. Zazwyczaj jest bardzo tanie i nie zachwieje budżetem, może za to pomóc w trudnej sytuacji.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na wakacje?

 1. Koszty leczenia i transportu medycznego do Polski są gigantyczne – w przypadku, gdy na wakacjach zachorujesz, ulegniesz wypadkowi czy uszkodzisz sobie kończynę, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia, wykupu lekarstw, transportu medycznego, zabiegów i ewentualnych wykonanych badań.
 2. Ubezpieczyciel nie tylko pokryje koszty m.in. leczenia, lecz także wypłaci Ci odszkodowanie.
 3. Jeśli podczas podróży uszkodzisz czyjeś mienie (np. wypożyczony samochód), a Twoja polisa zawiera ubezpieczenie OC, to ubezpieczyciel pokryje ewentualne straty.
 4. Jeżeli podczas wycieczki po górach za granicą zgubisz się lub doznasz kontuzji, ubezpieczyciel pokryje koszty akcji ratowniczej (konstruując polisę warto zadbać o to, aby bardzo wysokie koszty samej akcji oraz wypożyczenia niezbędnego sprzętu, np. helikoptera, pokrył ubezpieczyciel).
 5. Jeśli zgubisz bagaż lub zostanie Ci on skradziony ubezpieczyciel pokryje koszty zakupu potrzebnych rzeczy (np. ubrań, kosmetyków) i wypłaci odszkodowanie.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na wakacje?

Zanim wykupisz ubezpieczenie na wakacje, weź pod uwagę, że nie w każdym przypadku warto wybierać najdroższe – tak samo, jak najczęściej nie jest dobrym pomysłem wybieranie najtańszego. Przy okazji każdej podróży należy przygotować z ubezpieczycielem polisę, która będzie dobrze dopasowana do Twoich potrzeb – da Ci komfort, poczucie bezpieczeństwa, oraz pewność, że firma ubezpieczeniowa roztoczy nad Tobą opiekę, gdy tylko spotka Cię jakiś nieszczęśliwy wypadek. Pamiętaj jednak, że nie warto wykupować takiego samego ubezpieczenia, gdy udajesz się w kilkumiesięczną podróż po Azji, i kiedy jedziesz na dwa tygodnie do pięciogwiazdkowego hotelu w Grecji z opcją all-inclusive. Pierwszą zasadą, jaką należy kierować się przy wyborze polisy ubezpieczeniowej na wakacje, to jej dopasowanie do warunków danej podróży.

Ubezpieczenie turystyczne – czym się kierować przy wyborze?

Kluczowe przy wybieraniu jakiejkolwiek polisy ubezpieczeniowej, w tym turystycznej, jest dokładne zapoznanie się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). To tam ubezpieczyciel m.in. wymienia wszystkie sytuacje (wyłączenia), w których ubezpieczenie nie działa (np. gdy do wypadku doszło pod wpływem narkotyków, alkoholu) oraz wyszczególnia kwoty, jakie przysługują Ci w przypadku konkretnych sytuacji.

Przeczytaj również: Jak uniknąć wysokich opłat za korzystanie z karty podczas wakacji?

* Dane za: Rankomat, https://rankomat.pl/turystyka/cena-bezpiecznych-wakacji-ile-kosztuje-ubezpieczenie-turystyczne