Wakacje samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem? Jak podróżować w czasach wysokiej inflacji?

Wakacje samochodem, autobusem, pociągiem czy samolotem? Jak podróżować w czasach wysokiej inflacji?

Lato w pełni, dlatego czas zaplanować długi urlop i odpocząć od codziennych obowiązków, aby powrócić do nich dopiero za jakiś czas z ochotą oraz większymi pokładami kreatywności. W artykule podpowiadamy, jaki transport warto wybrać na wakacje w Polsce i poza jej granicami. Poznaj również wpływ wysokiej inflacji na tegoroczne wybory Polaków i sprawdź, jak tanio podróżować.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Jak inflacja wpłynęła na tegoroczny koszt podróży wakacyjnych?
  • Ile trzeba wydać na tegoroczną wakacyjną podróż samolotem?
  • Koszt podróży samochodem – jak ceny paliw wpływają na wakacyjne destynacje?
  • Czy opłaca się pojechać na wakacje pociągiem lub autobusem?
  • Tanie podróżowanie – czy to w ogóle możliwe?

Przeczytaj także: Urlop z ograniczonym budżetem – czy tanie wakacje są możliwe?

Koszt podróży a inflacja – jak wygląda rynek turystyczny w obliczu wszechobecnych podwyżek?

Raporty biur podróży i wypowiedzi ekspertów nie pozostawiają cienia wątpliwości, że tegoroczny koszt podróży wakacyjnych dosyć mocno koreluje z rekordową inflacją, sytuacją w Ukrainie oraz podwyżkami cen paliw. Oprócz tego turyści narzekają, że za urlop w Polsce – z niepewną pogodą – trzeba zapłacić niekiedy więcej niż za wycieczkę zagraniczną z gwarancją słonecznej aury.

Specjaliści serwisu .pl podkreślają, że wakacje kupowane do 15 marca były średnio o 5,6% tańsze niż teraz. Dodatkowo właściciele ośrodków wypoczynkowych bardzo często zastrzegają w swoich umowach, że ceny za noclegi mogą się zmienić, co oznacza, że nawet wcześniejsze rezerwacje pobytów nie są w stanie zagwarantować niższej oferty pobytowej w górach, nad jeziorem lub morzem. Jak zatem powyższe czynniki wpływają na wakacyjne podróże?

  • Przez bardzo wysoką inflację krajowe oferty wypoczynku zdrożały aż o 20%, zaś ceny zagranicznych wyjazdów zwiększyły się o 25%.
  • Polacy, pomimo pandemii i obostrzeń, wybierają zarówno rodzime kierunki, jak i te bardziej egzotyczne (np. Turcja, Grecja, Egipt, Hiszpania, Tunezja, Cypr czy Bułgaria), aby jednak obniżyć nieco tegoroczne wydatki, skracają swój pobyt np. z 7 na 5 dni.
  • Niestety wciąż najdrożej kosztują wakacje nad morzem. Średnie ceny pobytu w polskim kurorcie dla czteroosobowej rodziny za same noclegi to prawie 1760 zł za tydzień!
  • Między innymi z tego powodu spore grono Polaków będzie musiało w tym roku zapomnieć o wakacyjnych wyjazdach.

Koszt podróży zagranicznej w 2022 roku

Zobacz także: Majówka, wakacje, ferie… Planuj wyjazdy z wyprzedzeniem!

Podróż samolotem? Poznaj tegoroczne realia i sprawdź, jak upolować tani bilet za granicę!

Okres po pandemii, strajki kontrolerów czy pracowników linii, a także wzrost cen paliw lotniczych są głównymi przyczynami tego, że ceny biletów na samolot są o wiele wyższe. Dlatego w przypadku podróży zagranicznych warto poszukać tańszych przelotów czarterowych. Zamiast noclegów w hotelach oraz wycieczek oferowanych przez biuro podróży, zdecydowanie lepiej udać się na wakacje na własną rękę. Wynajem mieszkania czy nocleg na polu namiotowym z pewnością wyjdą o wiele taniej. Oczywiście nie jest to opcja dla każdego.

Aby nieco obniżyć koszty podróży, skorzystaj także z promocyjnych ofert tanich linii. Nie kupuj biletów lotniczych w weekend, gdzie ceny są zazwyczaj największe. Upoluj miejsce w samolocie w nocy – najczęściej nowe pule biletów pojawiają się zaraz po północy, dlatego czasami warto zarwać noc, aby zaoszczędzić na podróży.

Jeżeli to możliwe, spakuj się na wakacyjny wyjazd tylko w małą, podręczną torbę, aby nie płacić za bagaż rejestrowany. W sieci znajdziesz mnóstwo pomocnych tipów, jak to zrobić. Pamiętaj też, że im więcej przesiadek, tym cena biletu maleje. Być może czasami warto wziąć to pod uwagę, jeśli chcesz zmieścić się w wakacyjnym budżecie. A czy w tym roku masz szansę na tanie wakacje samolotem? Aktualna sytuacja pokazuje, że raczej nie należy na to liczyć…

Sprawdź też: Karta bezspreadowa – tani sposób na płacenie za granicą

Wakacje samochodem – sprawdź koszt trasy

Obliczanie trasy i kosztów za przejazd w tym roku może spędzić sen z powiek kierowcom. Niestety ceny za litr benzyny mogą skutecznie odstraszyć urlopowiczów od wybierania samochodu jako wakacyjnego środka transportu. Za zatankowanie do pełna 50-litrowego baku trzeba bowiem zapłacić prawie 400 zł! Ceny benzyny i ropy są wysokie nie tylko w Polsce, ale też i w całej Europie.

Dla przykładu: w tym roku wybierając się z Warszawy do chorwackiego Zadaru autem na benzynę, które spala średnio 8,5 l na 100 km, trzeba będzie zapłacić około 1400 zł w jedną stronę (z opłatami za winiety i autostrady). Z kolei wycieczka samochodowa ze stolicy nad węgierski Balaton (razem z winietami i tankowaniem) w jedną stronę wyniesie Cię nieco ponad 800 zł.

Czytaj także: Płatność kartą za granicą – czy to się opłaca?

Na wakacje pociągiem albo autobusem? Czemu nie!

Obliczanie kosztów podróży, jakie trzeba ponieść na dotarcie do wakacyjnego miejsca samolotem i samochodem, może sprawić, że w tym roku wiele osób wybierze pociąg lub autobus jako główny środek komunikacji. Lokalni przewoźnicy latem oferują jak co roku dodatkowe połączenia kolejowe i autobusowe do popularnych kurortów w Polsce, ale i za granicą.

W tym przypadku możesz liczyć na promocyjne ceny biletów krajowych (np. za niecałe 20 zł w jedną stronę). Kwoty zależą m.in. od frekwencji podróżujących, trasy oraz godzin odjazdu. W przypadku zagranicznych wyjazdów autobusem dobrą opcją może być np. wycieczka objazdowa po najpiękniejszych zakątkach Europy. Takie wakacje wyniosą Cię na pewno taniej niż samolotem. Niestety musisz liczyć się z wieloma niedogodnościami – np. wieloma godzinami spędzonymi w autobusie.

Przeczytaj również: Jak najtaniej pożyczyć pieniądze na wakacje?

Pociągiem na wakacje: grupa przyjaciół robi wakacyjne selfie na peronie

Jak tanio podróżować po Polsce i nie tylko?

Jak już wspomnieliśmy, w tym roku kwoty w polskich kurortach nad morzem oraz miejsca za nocleg np. w górach są naprawdę rekordowe. Dlatego jeśli chcesz pojechać nad Bałtyk, warto rozważyć te kierunki, które nie są oblegane przez turystów. Aktualnie za nocleg np. w Gdańsku trzeba zapłacić średnio około 115 zł za noc za osobę, zaś nocowanie w Kołobrzegu to wydatek około 100 zł. Jeżeli chcesz odpocząć na południu kraju, zdecydowanie więcej zapłacisz za zakwaterowanie w Krakowie (około 104 zł) i Zakopanem (około 88 zł) niż np. w Bukowinie Tatrzańskiej (67 zł) czy w Wiśle (72 zł).

Jak tanio podróżować – infografika

Pamiętaj, że wakacyjne destynacje to nie tylko jeziora, góry i morze. W tym roku warto wziąć pod uwagę także inne kierunki – np. urlop za zachodnią granicą. Na przykład w Niemczech kupisz bilet miesięczny, który pozwoli Ci na przejazdy kolejowe i komunikacją miejską za jedyne 42 zł. Urlop możesz więc spędzić na podziwianiu zabytków, zwiedzaniu muzeów i innych atrakcji, jakie czekają na Ciebie u naszych sąsiadów np. w malowniczej Bawarii. Niestety jest jeden kruczek – tego typu noclegi należy rezerwować ze sporym wyprzedzeniem, ponieważ oferty last minute są najczęściej dosyć drogie.