Wspólne konto bankowe – czy warto założyć?

Wspólne konto bankowe – czy warto założyć?

Wspólne konto bankowe znajduje się dziś w ofercie wszystkich banków. Usługa ta ułatwia zarządzanie budżetem domowym, ale nie jest przeznaczona jedynie dla małżeństw. Kto jeszcze może założyć wspólny rachunek? Jak otworzyć konto dla dwojga? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Odpowiedzi na te i inne pytania o konto wspólne znajdziesz w poniższym tekście.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest konto dla par?
 • Jakie wady i zalety ma wspólne konto bankowe?
 • Na co należy zwrócić uwagę decydując się na konto dla dwojga?
 • Czy możliwe jest rozdzielenie wspólnego konta bankowego?
 • Co w przypadku śmierci jednego ze współużytkownika rachunku?

Przeczytaj także: 10 powodów, dla których warto mieć konto w banku

Konto – co to jest?

Konto bankowe dla dwojga jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających wspólne wydatki. Taki rachunek nie różni się w zasadzie od indywidualnego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, a korzystać z niego może więcej niż jedna osoba. Wspólne konto bankowe nie jest jednak zarezerwowane tylko dla małżeństw. Z takiego rozwiązania skorzystać mogą zarówno członkowie rodziny, jak i osoby, które nie są ze sobą spokrewnione. Wspólne konto mogą więc założyć np. kolega i koleżanka. W większości banków muszą być to osoby pełnoletnie, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych i o takim samym statusie dewizowym oraz kraju rezydencji podatkowej.

Wspólny rachunek bankowy: w jaki spoób współwałaściciele mogą korzystać z konta?

Niektóre banki pozwalają, by z jednego konta korzystały więcej niż dwie osoby. Ponadto możliwe jest również, by współwłaścicielem konta była osoba małoletnia, która ukończyła 13. rok życia. W takim przypadku nastolatek może założyć konto tylko ze swoim rodzicem lub opiekunem prawnym. Otwarcie takiego rachunku bankowego może odbyć się na dwa sposoby – zależy to od konkretnej placówki bankowej. Niektóre instytucje umożliwiają otwarcie konta wspólnego przez Internet, jednak większość wymaga osobistej wizyty wszystkich przyszłych współposiadaczy rachunku bankowego w oddziale banku.

Czytaj również: Konto dla studentów

Wspólne konto – dla małżeństw czy innych bliskich – wady i zalety

Wspólne konto bankowe, jak wiele tego typu rozwiązań, ma zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. Dlatego zanim zdecydujecie się na jego założenie, najlepiej sprawdzić, czy odpowiada Waszym potrzebom.

Wspólne konto oszczędnościowe – zalety:

 • niższe koszty obsługi i prowadzenia konta (bo opłaty rozkładają się na dwie lub więcej osób),
 • przejrzystość budżetu domowego i wgląd we wspólne finanse,
 • równy dostęp do wspólnych pieniędzy,
 • budowanie zaufania i odpowiedzialności użytkowników konta.

Zobacz także: Jak zachęcić rodzinę do oszczędzania?

Wspólne konto bankowe małżonkówczy bliskich – wady:

 • trudność w budowie osobistej zdolności kredytowej,
 • ewentualne nieporozumienia związane ze zbyt dużymi wydatkami jednej ze stron,
 • potencjalne podjęcie odpowiedzialności za zadłużenie jednej ze stron

Konto małżeńskie czy dla innych osób sobie bliskich – na co należy zwrócić uwagę?

Jak już wspomniano, pośród zalet posiadania wspólnego konta bankowego małżonków wymienia się m.in. zmniejszone koszty prowadzenia i obsługi konta. Przed jego założeniem warto jednak porównać oferty różnych banków. Mogą one bowiem naliczać zróżnicowane opłaty związane z przeprowadzanymi operacjami bądź udzielanymi usługami.

Wspólne konto bankowe małżonków a możliwe opłaty

Jak rozdzielić wspólne konto bankowe?

O przekształcenie rachunku wspólnego na indywidualne można wystąpić w dowolnym momencie. Krok taki wymaga jednak zgody obu stron. W przypadku, gdy jej nie ma, jeden ze współużytkowników rachunku musi wypowiedzieć umowę. Jeśli na takim koncie wystąpi zadłużenie, odpowiadają za nie obie strony – konieczne jest zatem jego niezwłoczne spłacenie w całości.

Przeczytaj również: Promocje bankowe – ile można zyskać, zakładając konto z premią, i jak wybrać właściwą ofertę?

Stosowny wniosek o przekształcenie konta wspólnego na indywidualne znajdziesz w Internecie. Należy go dostarczyć w dowolnym oddziale banku. Koniecznie pamiętaj przy tym o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości!

Przekształcenie konta wspólnego na indywidualne (i inne rozwiązania) w przypadku śmierci współposiadacza

Biorąc pod uwagę nieprzewidziane okoliczności, warto również wiedzieć, jak wygląda sytuacja ze wspólnym kontem bankowym w przypadku śmierci jednego z jego współużytkowników. Podczas otwierania wspólnego konta bankowego, dobrze jest sprawdzić, jak dana instytucja finansowa podchodzi do tej kwestii – gdyż rozwiązań może tu być kilka.

Czytaj także: Konto bankowe dla seniora

Przede wszystkim w przypadku śmierci jednego z użytkowników możliwe bywa przekształcenie konta wspólnego na indywidualne. Dzięki temu druga osoba może dysponować całością zgromadzonych na nim środków. Inne stosowane rozwiązania to m.in.:

 • podział środków na równe udziały – żyjący posiadacz konta otrzymuje dostęp do swojej części pieniędzy, a reszta jest blokowania i podlega prawu spadkowemu,
 • możliwość dysponowania całością środków zgromadzonych na rachunku bez możliwości przekształcenia na konto indywidualne,
 • rozwiązanie umowy o konto wspólne i podział środków pomiędzy żyjącego właściciela a spadkobierców.

Zobacz również: Jak zamknąć konto w banku sprawnie i bezpiecznie?