Zakupy bez portfela – co to jest NFC i jak wykonać płatność telefonem?

Zakupy bez portfela – co to jest NFC i jak wykonać płatność telefonem?

Płatności kartą bankową to codzienność. Korzystając z niej, z łatwością możesz uregulować należność za bilet tramwajowy, kupić kawę w restauracji czy też opłacić zakupy w sklepie spożywczym. Terminale znajdują się w wielu punktach usługowych, nawet w taksówkach oraz w małych sklepach osiedlowych. Aby z nich skorzystać, nie musisz jednak wszędzie zabierać ze sobą portfela – wystarczy, że masz w kieszeni smartfon. Na czym polega płacenie telefonem i jak korzystać z technologii NFC? Sprawdźmy.

Czytaj dalej, a dowiesz się:

  • Czym są płatności NFC?
  • Jak włączyć NFC w swoim telefonie?
  • Jak płacić telefonem?
  • Czy płatność NFC jest bezpieczna?
  • Jakie są wady i zalety funkcji NFC w telefonie?

 

NFC – co to jest i jak działa?

NFC to skrót od Near-Field Communication, co w języku polskim dosłownie oznacza komunikację bliskiego zasięgu. Takie tłumaczenie pozwala zrozumieć sposób działania technologii, która umożliwia wymianę danych (w tym wypadku dokonywanie płatności zbliżeniowych) przy pomocy urządzeń oddalonych od siebie maksymalnie o 20 cm. Korzystając z możliwości, jakie niesie za sobą technologia NFC, jesteś w stanie zrealizować płatność za pomocą telefonu czy zegarka elektronicznego, tzw. smartwatcha.

Płatności zbliżeniowe telefonem: technologia NFC a Bluetooth – ramka.

NFC w telefonie umożliwia wykonywanie płatności przy pomocy specjalnych systemów, takich jak: Google Pay dla telefonów z Androidem czy Apple Pay dla iPhone’ów. 

Technologia NFC – jak włączyć i jak używać?

Zanim zdecydujesz się włączyć technologię NFC w swoim telefonie, sprawdź, czy karta, którą chcesz podpiąć, obsługuje płatności zbliżeniowe. Jeśli tak, wpisz numer karty, podaj kod CVV oraz termin jej ważności. W niektórych przypadkach wystarczy, że skierujesz na kartę aparat w telefonie, a system sam wczyta potrzebne mu informacje.

Korzystanie z takiego sposobu płatności nie jest skomplikowane, a sam proces przebiega szybko i bezpiecznie. Zanim wybierzesz się do sklepu, musisz się jednak nieco przygotować i zadbać o to, aby móc wykonywać płatności zbliżeniowe telefonem.

Jak to zrobić? Poniżej zamieściliśmy krótką instrukcję.

Jak korzystać z płatności NFC?

Jak wyglądają płatności zbliżeniowe telefonem? Wystarczy go odblokować, wybrać z systemu odpowiednią kartę, którą chcesz zapłacić, i przyłożyć urządzenie do terminala (najlepiej na bliską odległość). Transakcje powyżej ustawionego limitu potwierdza się kodem PIN lub biometrycznie – skanem twarzy bądź odciskiem palca.

Bezpieczeństwo: jak płacić telefonem?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie: jak płacić zbliżeniowo, aby transakcja przebiegła w pełni bezpiecznie, warto zdać sobie sprawę z tego, że płatności telefonem praktycznie niczym nie różnią się od płatności przy użyciu karty. W obu przypadkach należy w ten sam sposób dbać o nieujawnianie danych poufnych, a w razie kradzieży – zablokować kartę lub zastrzec usługę.

Ramka: płatność telefonem NFC – jak zabezpieczyć urządzenie?

Zanim włączysz płatność zbliżeniową telefonem, najpierw odpowiednio zabezpiecz urządzenie, korzystając z ochrony biometrycznej, kodu lub wzoru (tzw. wężyka). Pamiętaj również o tym, aby ustawić opcje autoryzacji transakcji powyżej konkretnej kwoty. W takiej sytuacji podczas płacenia zostaniesz poproszony o podanie PIN-u.

NFC płatności – klient dokonujący płatności za pomocą smartwatcha

NFC płatności – zalety i wady takiego rozwiązania

NFC to bez wątpienia przyszłość technologii płatniczej. Jest szybką i wygodną metodą płacenia za zakupy, niezależnie od tego, czy jest to kilka złotych w osiedlowym warzywniaku, czy długi paragon w hipermarkecie. Wystarczy, że sklep lub lokal usługowy jest wyposażony w terminal płatniczy, a Twój telefon obsługuje technologię NFC. Do realizacji płatności wystarczający będzie darmowy system, taki jak Apple Pay czy Google Pay, ale możesz też skorzystać z aplikacji mobilnych banków. Wszystko to oznacza, że nie musisz już nosić przy sobie gotówki, a hasło: „czy mogę być winna grosika?” już niedługo na dobre przejdzie do historii.

Ramka: NFC w telefonie – co to i dlaczego jest to dobra opcja dla sportowców?

O czym jeszcze warto wspomnieć, wymieniając zalety technologii NFC? Telefon wyposażony w taką opcję może w pełni przejąć rolę tradycyjnego portfela i posłużyć jako miejsce do przechowywania kart lojalnościowych. Ogromna liczba firm umożliwia korzystanie z takiego rozwiązania, dodatkowo zachęcając klientów licznymi bonusami czy też nagrodami.

Czy technologia NFC ma jakieś wady? Z całą pewnością zagrożenie może stanowić rozwój cyberprzestępczości. Zachowanie wszelkich standardów bezpieczeństwa minimalizuje ryzyko ewentualnej utraty danych czy kradzieży środków z konta bankowego, jednak przestępcy chętnie wykorzystują coraz to nowsze sposoby do uzyskania nieautoryzowanego dostępu do naszych telefonów.

Nie warto jednak rezygnować z udogodnień. Płacenie zawsze niesie za sobą jakieś ryzyko, niezależnie od tego, czy robisz to przy pomocy urządzenia, zwykłej karty czy też gotówki. A żeby zakończyć ciekawostką – ta ostatnia metoda ma pewien zaskakujący minus w porównaniu z płatnościami bezgotówkowymi. Jest nim… zwiększone ryzyko kontaktu z zarazkami.                                                                                                                

Czytaj też: Skimming - co to jest?