Zakupy przez internet – poznaj ich wady i zalety

Zakupy przez internet – poznaj ich wady i zalety
4 czerwca 2021 ·7 min czytania

Zakupy przez internet mogą być szybkie i wygodne. Oszczędzasz czas, który poświęciłbyś na dojazd do sklepu, stanie w kolejkach i oczekiwanie w korkach. Przeczytaj nasz artykuł, aby się dowiedzieć, jak robić bezpieczne zakupy w sieci oraz jakie są wady i zalety kupowania przez internet. Dzięki temu będziesz bezpiecznie korzystać z tego wygodnego rozwiązania!

Czytaj dalej, a dowiesz się:

 • Dlaczego zakupy przez internet to dobre rozwiązanie?
 • Jak krok po kroku zrobić zakupy przez internet?
 • Bezpieczne zakupy w sieci – czy to możliwe?
 • Czy zakupy w internecie się opłacają?
 • Zakupy przez internet – prawo chroni konsumenta
 • Zakupy w internecie – wady i zalety

 

Zakupy w internecie

Zakupy internetowe jeszcze nigdy nie były tak łatwe! Obecnie można je już robić praktycznie wszędzie – warunkiem jest tylko dostęp do internetu za pośrednictwem komputera, telefonu czy tabletu. Z roku na rok coraz więcej klientów korzysta z tej możliwości. Okazała się ona też niezwykle przydatna w czasie pandemii koronawirusa. Kupowanie online zyskało na znaczeniu, ponieważ okazało się nie tylko bezpieczniejsze niż stanie w kolejkach w tłumie ludzi, lecz także znacznie wygodniejsze – każdy z nas mógł np. zapełnić swoją lodówkę bez konieczności wychodzenia z domu.

Czytaj też: Zakupy spożywcze w sieci – tak czy nie?

Jak kupować w internecie? Instrukcja

Zakupy w internecie możesz zrobić, wybierając platformy shoppingowe lub aplikację wybranego sklepu. Jak zrobić takie zakupy?

 • Zakupy przez internet oferuje obecnie przeważająca część sklepów z rozmaitych branż.
 • Wybierz sklep, który Cię interesuje.
 • Za pośrednictwem strony lub aplikacji dodaj wybrane produkty do wirtualnego koszyka.
 • Wybierz dzień i godzinę dostawy i zapłać z góry lub wybierz płatność za pobraniem.
 • Niektórzy dostawcy oferują opcję płatności np. przelewem bądź bezpośrednio kartą (wtedy należy podać dane karty płatniczej).

Bezpieczne zakupy przez internet

Bezpieczne zakupy przez internet – czy to możliwe?

Bezpieczeństwo zakupów w internecie jest naprawdę możliwe! Nie masz się o co martwić, jeśli w czasie zamówienia zachowasz ostrożność i nie będziesz podawać swoich danych w ten sposób, by mogły je przechwycić osoby trzecie.

Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby zrobić bezpieczne zakupy przez internet.

 1. Bezpieczeństwo zakupów w internecie zależy także od sklepu, z którego korzystasz – sprawdź, czy rzeczywiście należy on do znanej Ci sieci (a nie tylko udaje oryginalną witrynę), ma autoryzowaną i zabezpieczoną witrynę (czy strona rozpoczyna się od https i ma ikonę kłódki).
 2. Korzystaj z programów antywirusowych, które uchronią Cię przed ewentualnymi atakami hakerów i przejęciem Twoich danych. Pamiętaj, że w wersji darmowej często dają one jedynie podstawowe zabezpieczenie. 
 3. Czytaj regulaminy i instrukcje. Sprawdź wszystko dwa razy, zanim zakończysz transakcję.
 4. Jeśli robisz zakupy przez internet, opinie innych użytkowników powinny stanowić dla Ciebie cenną wskazówkę. Sprawdź, jakie opinie wystawili danemu sklepowi czy aplikacji wcześniejsi kupujący.
 5. Jeśli chcesz zapoznać się z zasadami bezpiecznego tworzenia haseł, zajrzyj tutaj.

Ramka: Chargeback jako sposób na bezpieczny zakup przez internet

Zakup przez internet – czy to się opłaca?

Zakupy w internecie mogą być tańszą opcją niż te w sklepie stacjonarnym. Wystarczy zastosować kilka trików, by płacić mniej. Wypróbuj je, a przekonasz się, że Twój budżet domowy na tym zyska!

 • Zawsze sprawdzaj, czy sklep oferuje aktualnie jakieś rabaty lub prowadzi akcje specjalne.
 • Korzystaj z zakupów przez internet, kiedy masz opcję darmowej dostawy.
 • Bądź stałym klientem – często to oni zyskują największe rabaty!
 • Zapisz się na newsletter czy do klubu lojalnościowego – podanie Twojego e-maila niewiele kosztuje, a może okazać się dobre dla Twojego budżetu. Cenna rada: przydatne będzie osobne konto mailowe na promocje zakupowe.
 • Wbrew pozorom Twój czas, poświęcony na dojazd, stanie w kolejkach i korkach, to również koszt. Pomyśl, czy mógłbyś/mogłabyś zamiast tego zrobić bardziej pożyteczne rzeczy lub załatwić kilka spraw.
 • Zanim zdecydujesz się na kupowanie przez internet, sprawdź cenę w porównywarkach cenowych – np. ten sam telewizor może być tańszy w innym sklepie o nawet kilkaset złotych.

Tablet trzymany w dłoniach, palec wskazujący na produkt przy zakupach online

Zakupy przez internet – prawo chroni konsumenta

Jako klient powinieneś znać swoje prawa i wiedzieć, jak można bezpiecznie robić internetowe zakupy.

Pamiętaj, że zawsze istnieje możliwość zwrotu towaru, który okazał się niekompletny, uszkodzony lub po prostu nie spełnił Twoich oczekiwań. Zakupy i aukcje w internecie pod tym względem nie różnią się od wizyty w sklepie – wcale nie musisz podawać powodów, dla których chcesz odesłać przesyłkę.

Zakupy – internet: prawo do odstąpienia od umowy

Zakupy i aukcje internetowe nie różnią się także od formy tradycyjnej pod tym względem, że nie możesz oddać rzeczy używanej (chyba że np. po 2 tygodniach się zepsuła, rozpadła itd. – wtedy przysługuje Ci normalne prawo do reklamacji towaru).

Zakupy przez internet – wady i zalety

Wszystko ma swoje plusy i minusy. Dla jednych kupowanie przez internet będzie wygodne i łatwe, inni będą woleli wizytę w sklepie stacjonarnym i możliwość obejrzenia produktu, zapoznania się z jego specyfikacją, przymierzenia go etc. Te względy wpływają też na to, co kupujemy w internecie. Niektórzy np. chętnie robią w sieci zakupy sprzętu elektronicznego, ale już nie wyobrażają sobie wybierania online ubrań czy butów.

Tak czy owak, zanim zdecydujesz się na zakupy w internecie, warto uświadomić sobie, jakie silne i słabe strony mają zakupy online.

Infografika: Zakupy w internecie – wady i zalety

Wiedząc to wszystko, możesz już bez obaw robić zakupy przez internet. Wypróbuj tę opcję i zdecyduj, czy jest dla Ciebie odpowiednia, czy też wolisz wizytę w sklepie stacjonarnym. Warto sprawdzić, czy zakupy przez internet sprawdzają się w Twoim wypadku, a jeśli tak, to jakiego rodzaju produkty najwygodniej jest Ci w ten sposób nabywać. Opinie klientów, którzy korzystali ze sklepu przed Tobą, pomogą Ci w podjęciu ostatecznej decyzji. Powodzenia!

Przeczytaj także: Dlaczego płatności bezgotówkowe są bezpieczniejsze od gotówkowych